Дитячий садочок "Любавонька"

 

1-parents

     

1-spec

     

1-photo

     

1-food

zavitok

zavitok

 
Jun
14
2015

ГОСТЬОВА КНИГА

Шановні відвідувачі сайту. На цій сторінці Ви можете залишити свої відгуки.

 

 
Mar
1
2015

Веселі нотки

 1-romanenko-1            фото Ш І  

ПОРАДИ  ВІД  МУЗИЧНИХ  КЕРІВНИКІВ 

на період пандемії

Дітки дошкільного віку емоційно дуже прив’язані до батьків. Отже варто не панікувати щодо коронавірусу, а просто пояснювати усе малечі в ігровій формі, використовуючи прості, зрозумілі їм слова. Пояснити все так, як є. Що коронавірус - небезпечне захворювання, а карантин для того, щоби воно менше поширювалось, щоб ми могли про себе подбати. Поради для батьків, які допоможуть в розмові з дітьми заспокоїти та захистити їх. Детальніше тут: 

https://www.facebook.com/unicef/videos/523581218267544/

Музика в житті дитини спочатку лише фон, а особливість дитячого сприйняття музики в тому, що дуже маленькі дітки музику ніби не чують вони не реагують на неї, можуть спокійно займатися своїми справами: малювати, гратися. Звичайно, навіть таке пасивне слухання музики залишається у підсвідомості дитини. Але дитині можна допомогти почути музику, щоб її сприйняття було змістовним і обміркованим.

Найпростіший спосіб – це потанцювати або помарширувати під ритмічну музику, разом з дорослим, або з улюбленою іграшкою. Або просто під музику помити руки!..

Інший спосіб це зацікавити дитину. Для прикладу можна провести гру «На що схожа музика?» Тоді дитина спробує вгадати, що вона почула в мелодії: шум дощу, шелест листя, спів пташок…

Багатьом діткам до вподоби музикування в домашніх умовах. Врешті – решт, де, як не вдома ми можемо сміливо пострибати на дивані чи потанцювати під улюблену пісню!

Процесс музикування заохочує дітей виявляти власну фантазію, емоції, настрій. Що може бути цікавішим для дітей, як, наприклад, майстрування всіляких «барабумів», «шушариків» і «тукі-туків»? І звичайно, було б дуже чудово, якби у вашому домі була можливість і нагода не лише виготовити інструмент, а й оздобити його та дати йому незвичну назву, а найголовніше – дослідити, як саме з нього видобути звук…

Для виготовлення нетрадиційних музичних інструментів згодяться будь-які матеріали та предмети, з яких можна видобути звук. Пропонуємо низку шумових музичних інструментів із чудернацькими назвами.

Барабуми – залізні баночки з-під кави різних розмірів. Звук на барабумах видобувають за допомогою дерев'яних паличок за рахунок ударів по верхній частині інструменту.

Коло-тук – два дерев'яні кола різного діаметру. Менше за розміром коло оснащене ручкою. Спосіб гри на інструменті: більше коло затискають у руці, меншим колом роблять удари по більшому. Звучання інструмента залежить від того, як стискати коло: якщо сильно – звучання буде глухим, якщо коло покласти на поверхню долоні – звучання буде дзвінким.

Тукі-тук  –  естетично оформлені дерев'яні (пластмасові) ручки від скакалки. Видають звук за рахунок ударів одна об одну.

Цоканчик – залізні кришечки з-під скляних пляшок, приклеєні одна навпроти одної із внутрішнього боку зігнутої навпіл смужки картону. Коли стискають краї смужки – кришечки «цокають».

Шушарики – пластикові ємкості з-під молочних продуктів, наповнені крупою: рисом, горохом, тощо. Якщо струсити інструмент буде чутно шурхотіння, чимось схоже на звучання шейкера.

Ложковий маракас – затиснута з обох боків пластиковими ложками ємність з-під кіндер-сюрпризу, яка містить сипучі речовини: пісок, дрібні бусинки тощо. Пластикові ложки, які охоплюють ємність, скріплені між собою кольоровим скотчем. Інструмент і на вигляд і за звуком схожий на маракас.

Шумофон – наповнена маленькими ґудзиками трубка з твердого картону, закрита з обох боків. Видає звуки за рахунок переміщення вгору-вниз.

Рипальчики – інструмент з різнокольорових  кісточок з дерев'яної рахівниці: вісім кісточок, нанизаних та закріплюють з обох боків на резинці. Такі резинки одягають на пальці обох рук і проводять кісточками обох рук одна по одній – рипають.

Це будуть власні музичні інструменти діточок. Цікаво, та ще з'явиться нагода створити у садочку цілий оркестр!

Вашій дитині сподобається! Музикуйте і експериментуйте!

 

 

 

Дитина та музика

Музика для дитини - світ радісних переживань. Щоб відкрити для неї двері в цей світ, необхідно розвивати у неї здібності та перш за все музичний слух і емоційний відгук. Інакше музика не виконає своєї виховної функції, якщо дорослий якомога ближче не з'єднується зі світом дитинства. Якщо вони разом мріють, фантазують, сміються і грають, то діти відчуваючи цю близьку довіру дорослого, відкривають їм свої таємниці, почуття та емоції. Діти дуже люблять слухати. Потрібно більше співати дітям без музичного супроводу, щоб вони не тільки слухали, але й розуміли, про що ця пісня, вслуховувались у звучання слів та словосполучень.

Музика, як і художнє слово чи картина, повинна стати для дітей засобом вираження почуттів, настрою, ідей. Слухання музики розвиває інтерес до неї, любов, розширює кругозір, підвищує музичне сприйняття.

Музика для слухання буває вокальною та інструментальною. Це можуть бути пісні, виконані батьками, чи музичні твори в аудіозаписі, відеозаписи. Для кращого запам'ятовування пісні чи музичного твору, можна його асоціювати з тим,  що бачить дитина довкола себе. Намалювати те, про що вона чула. Дуже гарно запам'ятовують діти пісні з мультфільмів тому, що вони сприймають пісню образно, відносно певного героя. Батьки повинні вчити дитину любити пісню, насамперед народну пісню, тому що народна пісня має художньо-виховну цінність.

Для розвитку ритмічного сприйняття слід користуватися музичними інструментами. Але в домашніх умовах це можуть бути ложки, палички, камінці, капронові пляшечки чи коробочки, що наповнюють крупою, горохом, квасолею. Граючи на такому інструменті, дитина поліпшує виконання пісні й отримує велике задоволення.

Якщо музика викликатиме у вашої дитини позитивні емоції, вона сприйматиме навколишній світ гармонійно й оптимально.

 

Музика в житті дитини.
Вплив музики на психічну діяльність дитини.

Музика володіє сильним психологічним впливом на людину. Вона впливає на стан нервової системи (заспокоює, розслаблює чи, навпаки, розбурхує, збуджує), викликає різні емоційні стани (від умиротворення, спокою та гармонії до неспокою, пригніченості або агресії).

У зв'язку з цим важливо звернути увагу на те, яку музику слухаєте ви і ваші діти.
Збуджуюча, гучна музика, що виражає агресивний настрій, позбавляє людину (і дорослого, і дитини) стану врівноваженості, спокою, а при певних умовах (наприклад, на рок-концертах) спонукає до руйнівних дій. Особливо протипоказана така музика при гіперзбудливості, розгальмованим дітям зі слабким контролем, тому що вона підсилює прояви негативних властивостей у поведінці дитини.

Спокійна музика, що викликає відчуття радості, спокою, любові, здатна гармонізувати емоційний стан як великого, так і маленького слухача, а також розвивати концентрацію уваги.
Музику можна слухати перед сном, щоб допомогти дитині заспокоїтися і розслабитися. Коли дитина ляже в ліжко, увімкніть спокійну, тиху, мелодійну, м'яку музику і попросіть її закрити очі і уявити себе в лісі, на березі моря, в саду або в будь-якому іншому місці, яке викликає в неї позитивні емоції. Зверніть увагу дитини на те, як розслабляється і відпочиває кожна частина її тіла.
Ще з давніх часів люди помітили, що людський голос і звук взагалі володіють сильним впливом. Так, звук східного духового інструменту Панг вводить змію в стан, подібний гіпнозу. Вібрації людського голосу в одному випадку мають лікувальну дію (що здавна використовувалося народними цілителями), а в іншому - може заподіяти людині шкоди.
Мова людини є найсильнішим чинником впливу, як на оточуючих, так і на того, хто говорить. Наш внутрішній стан, наші думки, ставлення до світу виявляються в змісті промови, в її інтонаційному забарвленні. А те, що ми говоримо і як це вимовляємо, у свою чергу відкладає відбиток на психологічний стан слухача, впливає на наші стосунки з ним. Наприклад грубий, різкий голос дорослого може викликати у дитини сильний переляк і стан заціпеніння. Постійно роздратований, незадоволений голос породжує у слухача відчуття, що його не люблять і не сприймають як особистість. А відмова в чому-небудь, виголошена спокійним, м'яким, співчуваючим голосом допомагає дитині легше примиритися з незадоволеністю її бажання.

Дитина та музика

Музика для дитини - світ радісних переживань. Щоб відкрити для неї двері у цей світ,треба розвивати у неї здібності і перш за все музичний слух nf емоційний відгук. Інакше музика не виконає своєї виховної функції. Якщо дорослий якомога ближче стискається зі світом дитинства. Якщо вони разом мріють, фантазують, сміються і грають,то діти відчуваючи цю близкість дорослого, відкривають їм свої таємниці, почуття та емоції. Як це прекрасно - знайомити дітей з музикою. Діти дуже люблять слухати.Треба більше і більше співати дітям без музичного супроводу, щоб вони не тільки слухали, але й розуміли, про що ця пісня, вслуховувались у звучання слів та словосполучень.
Музика,як і художнє слово чи картина, повинна стати для дітей способом вираження почутів,настрою,Ідей.Слухання музики розвиває інтерес до неї,любов,розширює кругозор,підвищує музичне сприйняття.Музика для слухання буває вокального і інструментального.Це можуть бути пісні виконані батьками,чи музичні твори у грамзапису,ауді та відео записи.Для кращого запам”ятовування пісні,чи музичного твору,можна асоцціювати його з тим,що бачить дитина навкруг себе. Намалювати те, про що вона чула.Дуже гарно запам”ятовують діти пісні з мультфільмів, тому,що вони сприймають пісню образно, відносно того чи іншого героя.Батьки повинні вчити дитину любити пісню,насамперед народну пісню, тому що народна пісня має художньо-виховну цілісність.

Для розвитку ритмічного сприйняття треба користуватись музичними інструментами.Але в домашніх умовах це можуть бути такі предмети: ложки,палички, камінці,капронові пляшечки чи коробочки, яки наповнюють крупою,горохом,квасолею. І граючи на такому інструменті,дитина покращує виконання пісні,і одержує велике задоволення.

Для розвитку танцювальних навичок потрібно як умога більше розвивати у дитини потребу в рухах.Давати можливість розвивати танцювальну творчість, щоб дитина одержувала максимум задоволення.
Якщо музика визиватиме у вашої дитини позитивні емоції, вона сприйматиме навколишній світ гармонійно і оптимально.

 

 

ВИДИ ТЕАТРУ

ТЕАТР   ЯЄЦЬ

Щоб створити ляльку для настільного театру яєць, треба, насамперед, підготувати робочу основу. Сире яйце слід проколоти з обох боків голкою, потім через тоненьку трубочку, дмухаючи, видалити вміст, добре промити водою і просушити. Далі закріпити на конусі форми ниточку чи гумку і дрібними деталями оздобити ляльку. Основою театру яєць може стати коробка з вирізаним широким боком, а зверху на тоненьких дерев'яних планочках закріплюються іграшки. На внутрішньому широкому боці розміщується декорація до казки.

 

ТЕАТР СМУЖОК

Атрибути для театру смужок виготовляються із різнокольорових смужок картону чи кольорового паперу,наклеєного на цупку основу. Із смужок різної величини скручуємо кільця, потім скріплюємо їх залежно від форми фігури: менше до більшого, менше на більше. З маленьких шматочків вирізаємо вушка, вусики, хвостики, оченята і розміщуємо їх на коробках. Так з'являється кумедне рожеве поросятко чи прудка мишка.

 

 

ТЕАТР ШИШОК

Звичайна соснова чи ялинкова шишка може перетворитися на чудову ляльку. Для виготовлення іграшок настільного театру краще використовувати соснові чи кедрові шишки: вони об’ємніше і більш стійкі. Щоб "оживити" іграшку, треба з'єднати більшу шишку з меншою, причому тулуб – це вертикально розміщена шишка (кінчиком донизу), а голівка – горизонтально (кінчиком вбік). Для ніжок і лапок краще використати дріт чи трубочки для коктейлю, за основу слугуватимуть кришечки з поліетиленових пляшок, шапочки жолудів чи розрізані навпіл каштани. За таким принципом можна створити театр жолудів, театр каштанів.    

 

ТЕАТР МУШЕЛЬ

Складнішим для виготовлення, але не менш цікавим для гри є театр мушель. Оскільки матеріал для цього виду настільного театру досить ламкий, то вихователеві слід провести попередню роботу про поводження з такими іграшками. Щоб з'явилася лялька, слід посортуватимушлі за розміром (непоганим матеріалом слугують і морські, і річкові мушлі), з'єднати половинки клеєм і знову посортувати об'ємні деталі на більші і менші. Тепер з'єднати голівки з тулубом, прикріпити до основ лапки (окремі мушлі), акварельними фарбами розмалювати мордочки, вушка, лапки, і ляльки готові.

 

ТЕАТР КВІТІВ

Незвичним і оригінальним є театр квітів, що виготовляється із штучних квітів та зелені. На серцевинку чи бутон квітки прикріплюються оченята, ротик, носик, до листочків прив'язується цупка нитка чи тоненький дріт. Коли натягують і пускають нитку, листочки починають рухатися. Таким чином, коли актор промовляє слова персонажа, квітка "оживає".

 

ТЕАТР ОВОЧІВ

Цікавим моментом на осінньому святі буде театр овочів. Різноманітними деталями оздоблюються кабачок, гарбуз, кавун, баклажан, перець тощо. Неперевершеними фантазерами є батьки. Тож, залучивши батьків до участі у виставці персонажів із овочів, можна отримати оригінальні атрибути настільного театру овочів. Оскільки такі іграшки не зможуть довго зберігатися, то можна виготовити театр овочів із пап'є-маше. Ґудзики стануть оченятами, нитки – волоссям чи бородою, намистинки – ротиком, а решту деталей можна домалювати фарбами.

 

ТЕАТР ТОПОТУНЧИКІВ

Щоб виготовити іграшку - топотунчика, треба намалювати на картоні людину чи звіра, але ніжки і нижні лапки малювати не треба. Зображення вирізати. Кріпиться фігурка до внутрішньої долоні за допомогою тоненької гумки. На великий та вказівний пальці одягаються ніжки (наперстки чи корки з-під одеколону, обклеєні тканиною чи кольоровим папером). Така іграшка може "ходити", "бігати", "танцювати" на столі, при цьому її ніжки тупотять. Діти старшої групи зможуть виготовити ці іграшки самостійно. Футляром для збереження іграшок може слугувати коробка з-під торта або цукерок. Коли її оздобити малюнками, вона приваблюватиме малят, викликатиме інтерес до самостійної гри.

 

ПАЛЬЧИКОВИЙ ТЕАТР

Цей вид театру особливо доречний тоді, коли треба показати відразу кілька персонажів, як у казках "Колобок", "Ріпка". Оперування зодягненою на палець лялькою доступне вже молодшим дошкільникам. Дитина згинає пальці і промовляє слова героїв, рухаючи одним або кількома пальцями відразу. Можна при цьому використовувати ширму, а можна вільно рухатися по кімнаті. Найпростіші атрибути – це паперові ляльки, приклеєні до картонних кілець розміром з палець. За персонажів також правитимуть тенісні кульки, коробочки з-під ліків, футляри кіндер - сюрпризу.

 

ТЕАТР КАРТИНОК

Дошкільники дуже люблять розглядати малюнки в книжках. А якщо показати ці малюнки в русі, це дасть дітям ще більше задоволення. Обравши будь-яку казку, вихователь розкладає картинки на столі зображенням донизу або виставляє за ширму. Декорації можна закріпити на котушках, вони стійко тримаються і легко маніпулюють . Картинку-персонаж слід виводити плавно; коли озвучується герой, необхідно зробити рухи вперед, вбік. Поруху персонажа діти визначають, який саме герой зараз говорить. Головна умова – картинки повинні бути яскравими, намальовані у певному стилі.

 

ТЕАТР НА ОЛІВЦЯХ

Для цього виду театру знадобляться звичайні олівці, що слугуватимуть основою для маніпулювання персонажем. До однієї сторони олівця кріпиться сірникова коробочка, на якій зображені герої казок. Можна також на олівці закріпити ляльки пальчикового театру. Такі іграшки легко тримати у руках, водночас рухати двома героями. Ширмою слугує спинка звичайного дитячого стільчика, розгорнута книга і навіть плече. Таким театром дитина може бавитися самостійно чи демонструвати виставу друзям.

 

ТЕАТР ІГРАШОК

Цікаві сцени можна розіграти, використовуючи звичайні іграшки. Інтерес викликає у малят іграшкова родина: заєць-тато, зайчиха-мама, зайченя-син, сімейство їжачків. Вихователь сідає за стіл, діти розміщуються півколом. Праворуч і ліворуч від вихователя стоять стільці з іграшками, діти їх не бачать. Не маскуючи рук, вихователь бере іграшку, рухає нею по столу і говорить за персонажа. Вся увага дітей зосереджується на іграшці, з якою вони нещодавно бавилися, а зараз вона є актором. Іграшку виводять із-за столу, збоку, під час виходу доводять до краю стола і швидко опускають донизу. Усі іграшки повинні знаходитися так, щоб діти їх не бачили. Щоб показати, що лялька йде, слід повільно пересувати її поверхнею ; якщо лялька біжить, то рухати треба швидко. Якщо зайчик плаче, то він оченята закриває лапками,змерз – труситься, вітається – підіймає лапу. Мета таких показів – внести різноманітність у гру дітей, зробити іграшку цікавою.

 

КУЛАЧКОВИЙ ТЕАТР

Персонажі кулачкового театру виготовляються за принципом пальчикового театру. Для голівки можна пристосувати будь-яку паперову коробку (кубічну, конусну, циліндричну), лише якби помістився дитячий кулачок. До основи прикріплюються допоміжні деталі, вирізані із будь-якого матеріалу. Якщо на місці ротика вирізати отвір, то, поворушивши біля нього зсередини пальчиком, можна створити ефект ляльки, що говорить.

              

ТЕАТР РУКАВИЧОК

Для виготовлення оригінальних іграшок лялькового театру знадобляться старі дитячі рукавички з одним чи п'ятьма пальчиками. Так, удягнута на руку рукавичка з одним пальцем може зображувати голову, де палець,нещільно набитий ватою чи поролоном, слугуватиме носом, за очі правитимуть різнокольорові ґудзики, рот можна вишити червоними нитками, волосся робиться з грубої вовняної чи синтетичної пряжі, на вуха підуть пальці з інших рукавичок. Можна перетворити рукавичку й у цілісну фігуру звірятка або птаха – тоді її палець, вдягнутий на великий палець руки, стане рухливим хвостиком. Рукавичкою з п'ятьма пальцями можна показати зайчика. Кумедною вийде голівка, якщо всередину вивернути зайві пальці. Ті, що потрібно для відтворення певного образу,набиваються ватою або ж вони трохи звисають. Саму ж рукавичку-голівку дитина вдягає на кулачок. Якщо іграшки-рукавички одягнути на пляшечки, то вони легко слугують персонажами настільного театру.

 

ТЕАТР ЛОЖОК

Техніка виготовлення ляльок із ложок проста. На опуклому боці великої дерев'яної, пластикової чи металевої ложки слід наклеїти зображення мордочки звірятка чи обличчя персонажа-людини або намалювати їх акварельними фарбами (акварельний малюнок обов'язково слід вкрити шаром лаку). Вуха, волосся та деякі деталі тулуба можна зобразити відразу, а можна й виготовити їх окремо і приклеїти до ложки. Прямокутник барвистої тканини зшити з боків, одягнути на ложку й стягнути ниткою на шиї ляльки.

       

ФЛАНЕЛЕГРАФ

Специфіка фланелеграфа полягає в тім, що на ньому можна продемонструвати не кожен твір, оскільки самі по собі картинки – статичні і здебільшого лише ілюструють розповідь вихователя. Тому не слід добирати твори, де рух персонажів має важливе значення. Масштаб на фланелеграфі – річ умовна. Будинок чи дерево можуть бути меншими за людську постать, але слід дотримуватися таких правил: не можна розташовувати картинки-персонажі обличчям до краю дошки, перед ними обов'язково має бути простір; не слід розміщувати картинки на одній половині дошки; малюнки мають бути виразними, барвистими і стилістично єдиними, виконані в одній манері (українська казка, російська, молдовська).

Цікавою формою виготовлення картинок є дитячі малюнки. Стіл із фланелеграфом ставлять навпроти вікна, щоб світло падало на дошку. Перед показом картинки розкладають на столі в порядку їх демонстрування лицем вниз і нумерують

 

ТЕАТР МАСОК

Маски, що одягаються на лице, можуть бути і самостійними іграшками настільного театру. Можна такожвиготовити власноруч площинні і об'ємні маски із підручних матеріалів. Набори масок можуть бути до конкретного твору або довільними (маски звірят чи людей). Для показу площинних масок можна використати фланелеграф чи магнітну дошку, а для об'ємних стійкою основою стануть поліетиленові пляшки чи спортивні кеглі.

 

ТЕАТР ТІНЕЙ

Дійовими особами цього виду театру можуть бути як актори, так і силуети героїв, виготовлені з різного матеріалу. Для вистави тіньового театру виготовляється ширма, обтягнута світлою прозорою тканиною. За екраном закріплюється яскраве світло: електролампа, свічка, ліхтарик або виставляється навпроти вікна чи сонячних променів. Знизу плоскої фігури закріплюється паличка, за допомогою якої здійснюється рух персонажів.

 

 

ТЕАТР БАНОЧОК, ПЛЯШЕЧОК

Виготовляти такі іграшки неважко. Основою для майбутньої ляльки слугують баночки та пляшечки з під продуктів харчування, парфумів, шампунів тощо. Баночки обклеюються кольоровим папером чи тканиною. До кришечки прикріплюються нитки пряжі, підрізуються, і зачіска ляльки готова. Очі можна зробити з ґудзиків, обрізків паперу чи тканини. Пляшка з-під солодкого напою може стати гарною основою для ляльки кулачкового чи настільного театру. Низ пляшки відрізається, щоб можна було засунути руку. На кришечку одягається голова персонажа, пляшка обшивається тканиною. Мордочка оздоблюється дрібними деталями: намистинками, ґудзиками, стрічками.

         

ТЕАТР МАРІОНЕТОК

Основною деталлю, що приводить у рух ляльку-маріонетку, є ваги, вони бувають вертикальні і горизонтальні, за формою нагадують хрестовини з перетинками. Їх легко виготовити з дерев'яних брусочків, лінійок. У рух ляльку приводять тримаючи за середину вагів і нахиляючи їх вгору – вниз, ліворуч – праворуч. Важливою деталлю є довжина нитки. Слід враховувати, де буде демонструватися лялька: на підлозі чи містку. Частинами ляльки можуть бути різноманітні матеріали: пластикові баночки, пляшечки, кільця башточок, кульки тенісні або з пінопласту.

         

ТЕАТР ПЕТРУШОК

Ляльки-петрушки відрізняються від звичайних тим, що у них немає тулуба. Його замінює сорочка-рукавичка, яка одягається на руку. Щоб лялька ожила, треба одягти її на хрестовинку, утворену вказівним, середнім та великим пальцями руки. Для пошиття такої ляльки має бути спеціальна викрійка, а можна й використовувати ляльки, виготовлені у серійному виробництві. Цей вид театру потребує підготовки. Слід провести кілька занять із дітьми з розучування елементарних рухових вправ: лялька тре себе лапками по мордочці, обнімає вихователя, гладить його по голівці, притуляється до щоки, цілує... Сценою театру петрушок має бути ширма. На ній встановлюються декорації, відбувається дія спектаклю.

   

 

ТЕАТР ОРІГАМІ

Папір – це доступний та універсальний матеріал для виготовлення різноманітних поробок.  Орігамі приваблює дітей тим, що вони самі мають можливість створювати іграшки. Прийомами згинання та вирізання має володіти, насамперед, вихователь. Виготовлення іграшок - орігамі потребує певної підготовки і уміння. Та на сьогодні є достатня кількість літератури з цієї теми. Тож створити театр можна з будь-якими персонажами, виготовленими власноруч. Саме цей вид настільного театру надихає дітей на створення нових сюжетів, оскільки не до кожної казки можна виготовити усіх героїв за технікою орігамі. Великий інтерес викликає у дітей самостійне виготовлення ляльок -орігамі.

 

 

 

МУЗИЧНЕ ВИХОВАННЯ ДИТИНИ В СІМ'Ї

Заняття музикою необхідні кожній дитині, вони допомагають її загальному розвитку, допомагають розвинути відчуття прекрасного. Навчання музиці покращують характер дітей і позитивно впливають на їх психологічний стан, тому розвиток музичних здібностей дітей просто необхідний.
Привчати дитину до музики в домашніх умовах потрібно з самого раннього віку. Робити це потрібно різними засобами:співати дитині пісні, привчати слухати музичні записи,дитячі музичні радіо та телепередачі. Якщо є можливість - водити дитину на концерти.
Треба, щоб діти не просто раділи музиці, а вчилися переживати закладені в цю музику почуття.
Розмовляйте з дитиною, запитуйте в неї: - яка це музика: весела чи сумна, спокійна чи навпаки-тривожна;про що така музика може розповісти?Що під неї хочеться робити? Іноді, не називаючи твір, можна запропонувати дитині назвати його.  Такі питання викликають інтерес дітей до слухання музики і розвивають їхні творчі здібності. Можна загадати музичні загадки:співати мелодію без слів і запитати ,яка це пісня.

Створіть в родині атмосферу любові до музики, якомога більше схвалюйте потребу дитини проявити себе в музиці. Таким чином мало-помалу, непомітно дитина привчається до музики.

1364639825 be1a519e6aa0096aeec0b45105e0c042

 

Треба пам`ятати, що музика і музична діяльність приносять дитині радість і роблять її більш чуйною, більш уважною до інших, більш розвиненою і вихованою.

1                 anywalls.com-20496
ВПЛИВ МУЗИКИ  НА ПСИХІЧНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ДИТИНИ
Музика характеризується сильним психологічним впливом на дитину. Вона впливає на стан нервової системи (заспокоює, розслабл
яє чи, навпаки, розбурхує, збуджує), викликає різні емоційні стани (від спокою та гармонії -до неспокою, пригніченості або агресії). У зв'язку з цим важливо звернути увагу на те, яку музику слухаєте ви і ваші діти.

Музику можна використовувати перед сном, щоб допомогти засинаючій дитині заспокоїтися і розслабитися. Коли дитина ляже в ліжко, увімкніть спокійну, тиху, мелодійну музику і попросіть дитину закрити очі і уявити себе в лісі, на березі моря, в саду або в будь-якому іншому місці, яке викликає позитивні емоції. Зверніть увагу дитини на те, як розслабляється і відпочиває кожна частина її тіла.

Зцілювальний потенціал музики відомий дуже давно і використовується сьогодні як потужний засіб зміни свідомості людини. Давньогрецький мислитель, математик та спортсмен Піфагор застосовував музику у лікувальних цілях. Аристотель вважав, що музика знімає важкі психічні переживання. У християнстві музика застосовувалася не лише в релігійних обрядах, а і як засіб гармонізації людських почуттів. Музичний фольклор завжди виконував в житті кожного народу важливу роль і впливав на розвиток його духовності, а отже і здоров’я нації.

Музика для дитини-світ радісних переживань.Щоб відкрити для неї двері у цей світ,треба розвивати у неї здібності і перш за все музичний слух і емоційний відгук.Інакше музика не виконає своєї виховної функції.

Рекомендації щодо музично-естетичного виховання дітей:

1.Мрійте, фантазуйте, смійтесь і грайте разом з дитиною -  діти відчуваючи цю близкість дорослого,відкривають свої таємниці,почуття та емоції.

2. Співайте дітям без музичного супроводу,щоб вони не тільки слухали,але й розуміли,про що ця пісня,вслуховувались в звучання слів та словосполучень.

3.Вивчайте пісні.

Для кращого запамятовування пісні,чи музичного твору,можна асоціювати його з тим,що бачить дитина навколо себе. Намалювати те, про що вона чула.Дуже гарно запам”ятовують діти пісні з мультфільмів, тому,що вони сприймають пісню образно, відносно того чи іншого героя.Вчіть дитину любити пісню,насамперед народну пісню, тому що народна пісня має художньо-виховну цінність.

 

4.Слухайте разом з дитиною музику.

Музика для слухання буває вокальною та інструментальною.

Музикотерапія виникла давно і досліджувалася як за кордоном, так і в Україні. Спілкування з музикою позитивно впливає на  розвиток дитини. Що стосується дітей, у яких спостерігаються комплексні порушення психофізичного розвитку внаслідок тих чи інших змін в організмі, вплив музики на функціонування організму в цілому є надзвичайно важливим.

Отже,музикотерапія – це контрольоване використання музики в лікуванні, реабілітації та вихованні дитини, яка має психофізичні порушення. Вплив музики може бути спрямований на нейтралізацію патологічних проявів особистісного розвитку дитини та на відновлення її порушених функцій.

 

5.Користуйтесь музичними інструментами для розвитку ритмічного сприйняття дитини.

В  домашніх умовах це можуть бути такі предмети: ложки,палички, камінці,капронові пляшечки чи коробочки,які можна наповнити крупою,горохом,квасолею.Граючи на такому інструменті,дитина покращує виконання пісні,і одержує велике задоволення.

6.Розвивайте танцювальні навички дитини.

Ритмічна музика може послужити засобом для цього.Давайте можливість розвивати танцювальну творчість, щоб дитина одержувала максимум задоволення.Якщо музика визиватиме у вашої дитини позитивні емоції, вона сприйматиме навколишній світ гармонійно.

Рекомендації по збереженню дитячого голосу і творчих проявів дитини у співочій діяльності:


• Не зупиняйте дитину, коли вона співає.
• Не дозволяйте дітям кричати і співати на холодному повітрі (поясніть – це руйнує голосовий апарат).
• Обов’язково заохочуйте творчі прояви дитини.
• Простимулюйте виникнення сюжетно-рольових ігор за музичними здібностями, нахилами та зацікавленістю дітей.
• Спонукайте дітей до співів групами дуетами, соло, влаштовуючи невеличкі концерти вдома.
Як це прекрасно-знайомити дітей з музикою. Музика,як і художнє слово чи картина, повинна стати для дітей способом вираження почуттів,настрою,ідей.

Не «приклеюйте» вашій дитині «ярлик» – немузичний, якщо ви нічого не зробили для того, щоб цю музичність у нього розвинути.

ПОРАДИ  БАТЬКАМ

 

Дихальні вправи

Мета: відпрацьовувати вміння регулювати темп мовлення і гучність голосу, вдосконалювати навички керування вокальним диханням

«Задуй свічку»

Спокійний вдих через ніс і так само спокійно видихнути ротиком на уявну свічку, пошепки промовляючи «ф – ф - ф»

«Здмухни пір’їну»

Тримаючи на рівні ротика долоньку, дитина здуває уявну пір’їнку. Потім викладач на відстані підносить свою долоньку.

«Аромат квітки»

Дитина носиком робить повільний глибокий вдих, а викладач контролює, щоб учень не піднімав плечі.

«Холодне – гаряче»

Діти імітують дмухання на гарячий чай, а потім диханням гріють замерзлі руки.

«Квітуча гілочка»

Викладач піднімає гілочку в руці і пропонує дітям понюхати її. Учні, піднімаючись на носочках роблять вдих, опускаючись – видих.

«Ой, болить»

Викладач пропонує дітям уявити що на долоньці ранка, яку обробили зеленкою. Учні дмухають на долоньку спочатку сильним, коротким диханням, а потім слабким, повільним.

«Духмяна хустинка»

На хустинку розлили парфуми і викладач пропонує дітям: на вдих відчути її аромат, а на видих промовити по складах слово «Добре», потім фразу на два – три слова «Дуже добре», «Дуже гарно пахне».

 

Вправи по звуконаслідуванню  Мета:розвивати вміння передавати голосом характерні інтонаційні особливості різних людей, тварин та звукове відтворення явищ та предметів.

-         Паровозному гудку: «у – у - у»;

-         Завивання вовка: « у – у – у»;

-         Аукання у лісі: «ау – ау – ау»;

-         Плач дитини: «уа – уа – уа»;

-         Шипіння гусака: «ш – ш – ш»;

-         Дзижчання комара: «зі – зі – зі»;

-         Завивання вітру: «в – в – в»;

-         Кування зозулі: «ку - ку – ку»

-         Мукання корови: «мму – мму – мму» тощо.

Вправи для розвитку міміки   Попередня робота: бесіда про значення міміки для передачі характерного образу. Хід вправи: перед дзеркалом необхідно промовити потрібну фразу з різною емоційною виразністю: (здивування, радість, сум, розчарування, байдужість, гнів.) Рекомендовані фрази: «на вулиці йде дощ», «я читаю цю книжку», «я хотів полити квіти але не було води», «мені хочеться спати».

Додаток   №5:  Етюди - дидактичні  ігриМета: проведення своєрідних тренінгів на передачу певного образу, відображення характерної поведінки різних героїв.

«Зобрази»: дорослийпропонує дітям послухати дитячі пісеньки та водночас зі словами тексту відтворювати дії героїв.                                         Пропонований репертуар: «В полі козлик наш гуляв»;                                                    «Зайчик сіренький сидить», «Жили у бабусі», «Два півники», «Хто у гості іде», «Жаб’ячий концерт», «Вийшла курочка гуляти», «Сіра киця», «Горобчики», «Дощик», «Бігли коні» і таке інше.

«Чарівний мішечок: дорослий пропонує дітям чарівний мішечок в якому знаходяться різні іграшки. Дитина бере іграшку та відтворює її поведінку та характерний образ. Інші діти відгадують.                                                   Пропоновані іграшки: зайчик, лисичка, вовк, ведмідь, м’ячик, машинка, лялька.

«Ти прийшов додому»Після бесіди про дії дітей, коли вони приходять до дому, запропонувати показати дії за допомогою пантоміми.  Інші відгадують, що  він робить. Пропоновані умови: магазин, зоопарк, парк, каток,

«Яка робота в нас»Діти діляться на дві групи. Одна з груп одночасно відтворює у рухах певну роботу (косять, рубають, фарбують, і так далі), а інша група відгадує цю дію. Потім групи міняються.

 

 

 

 

 

 

 
Dec
20
2013

1. Прийом дітей до дошкільного навчального закладу здійснюється керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної довідки про стан здоров’я дитини, довідки дільничого лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження.

2. Під час прийому дитини до дошкільного навчального закладу керівник зобов’язаний ознайомити батьків або осіб, що їх замінюють, із статутом дошкільного закладу, іншими документами, що регламентують його діяльність.

3. За дитиною зберігається місце в дошкільному закладі у разі її хвороби, карантину, санаторного лікування, на час відпустки батьків або осіб , які їх замінюють, а також у літній оздоровчий період (75 днів.

4. Відрахування дитини з дошкільного закладу може здійснюватись:- за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють;- на підставі медичного висновку про стан здоров’я дитини, що включає можливість її подальшого перебування у дошкільному навчальному закладі даного типу;- у разі несплати без поважних причин батьками або особами, які їх замінюють, плати за харчування дитини протягом двох місяців.Адміністрація ДНЗ повинна письмово повідомити батьків про відрахування дитини не менш як за 10 календарних днів.

5. Дошкільний навчальний заклад забезпечує збалансоване харчування дітей, необхідні для їх нормального росту і розвитку із дотриманням натурального набору продуктів.

6. Харчування дітей у ДНЗ та його кратність залежить від режиму роботи закладу та тривалості перебування в ньому дітей.

7. Медичне обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі здійснюється на безоплатній основі медичними працівниками, які входять до штату цього закладу або відповідних закладів охорони здоров’я, і передбачає проведення обов’язкових медичних оглядів, у тому числі медичних оглядів перед профілактичними щепленнями, проведення профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, надання невідкладної медичної допомоги на догоспітальному етапі, інформування батьків або осіб, що їх замінюють.

8. Батьки зобов”язані:o вносити встановлену плату за утримання дитини в навчальному закладі до 20 числа поточного місяця;o своєчасно вносити платню за надання додаткових послуг, якщо такі мають місце;o віддавати і забирати дитину безпосередньо у вихователя, і обов”язково особисто, не передовіряючи її неповнолітнім особам;o приводити дитину здоровою, чисто вдягненою, охайною, у відповідності до санітарно-гігієнічних правил;o дотримуватись режиму роботи навчального закладу, приводити та забирати дитину вчасно;o своєчасно сповіщати вихователів про відсутність дитини у навчальному закладі і причини її відсутності; у разі відсутності дитини більше 3-х днів надати довідку від лікаря про медичне обстеження і можливість відвідування нею дитячого колективу; у разі тимчасової відсутності дитини сповіщати, як дитина буде відвідувати навчальний заклад після 20 числа поточного місяця. 

 

Батьки мають право:
  • вносити пропозиції щодо роботи з дітьми,
  • організації додаткових послуг;
  • відвідувати заняття та інші навчально-виховні заходи;
  • заслуховувати звіти керівника про роботу навчального закладу.

 

 

 

 

 

 
Dec
20
2013

 

 

Режим дня на період адаптивного карантину по COVID-19

Групи Вихід із групи Час повернення після ранкового прийому Вихід з групи на денну прогулянку Повернення в групу з денної прогулянки Вихід на прогулянку у вечірні години
І ясельна «Ясочка» Запасний із групи 8.00 9.25 11.00 16.10
ІІ ясельна «Ведмежатко» Центральний вихід 8.05 9.25 11.00 16.10
ІІІ ясельна «Каченятко» Запасний із групи 8.00 9.30 11.00 16.15

І мол.гр

«Оленка»

Вихід біля кабінету англійської мови 8.15 9.20 11.20 16.30
ІІ мол.гр «Курчатко» Запасний із групи 8.15 9.25 11.25 16.30

ІІІ мол.гр

«Буратіно»

Запасний із групи 8.15 9.25 11.25 16.30

ІVмол.гр

«Світлячок»

Запасний із групи 8.15 9.30 11.30 16.30

І сер.гр

«Калинка»

Центральний вихід 8.15 9.35 11.35 16.45

ІІ сер.гр.

«Казка»

Запасний

(біля діловода)

8.20 9.35 11.35 16.45

ІІІ сер.гр.

«Полуничка»

Запасний

(біля діловода)

8.25 9.40 11.40 16.50

ІVсер.гр.

«Золота рибка»

Вихід біля кабінету англійської мови 8.30 9.45 11.45 16.55
І ст.гр. «Ромашка» Центральний вихід 8.35 10.00 12.00 17.00

ІІ ст.гр.

«Зернятко»

Запасний із групи 8.35 10.05 12.05 17.00
ІІІ ст.гр. «Віночок» Центральний вихід 8.40 10.10 12.10 17.05

 

 

РЕЖИМ  ДНЯ ДІТЕЙ  РАННЬОГО  ВІКУ

Зустріч дітей, індивідуальне спілкування

7.00- 7.50

Гімнастика

7.50 – 8.10

Сніданок

8.10– 8.40

Ігри, підготовка до занять

8.40 – 9.00

Заняття

9.00 – 9.40

Підготовка до прогулянки

9.40 – 10.00

Прогулянка

10.00 – 11.00

Повернення з прогулянки

11.00 – 11.25

Роздягання дітей, гігієнічні процедури

11.25 – 11.45

Обід

11.45 – 12.10

Підготовка до сну

12.10 – 12.20

Сон

12.20 – 15.00

Підйом, оздоровчі процедури

15.00 – 15.25

Вечеря

15.25 – 15.50

Ігри, самостійна діяльність

15.50 – 16.30

 Прогулянка, індивідуальна робота,бесіда з батьками, ігри дітей

16.30 – 18.30

Повернення додому

 

18.30 – 19.00

 

РЕЖИМ  ДНЯ ДІТЕЙ  ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ  

Ранкова зустріч дітей,  індивідуальне спілкування

7.00 – 8.00

Гімнастика (за графіком)

8.00 - 8.40

Підготовка до сніданку, сніданок

8.40 – 9.00

Підготовка до занять

9.00 -9.20

Заняття

9.20 -11.00

Підготовка до прогулянки, прогулянка

11.00 – 12.50

Обід

12.50 – 13.20

Сон

13.20 – 15.00

Підйом, оздоровчі процедури. Коригуюча гімнастика

15.00 – 15.50

Вечеря

15.50 – 16.20

Ігри, самостійна діяльність

16.20 – 17.00

 Прогулянка, індивідуальна робота, ручна праця, самостійна художня діяльність, бесіда з батьками, ігри дітей

17.00 – 18.30

Повернення додому

18.30 -19.00

 

 

 

DSCN0681

DSCN3925

 

000 0010

DSCN1303

DSCN3110

 

 

 

 

 

 
Dec
8
2013

Вітаємо Вас на сайті ДНЗ №10 "Любавонька"

 
Dec
6
2013

 

2023-2024


НАВЧАЛЬНИЙ РІК

 

НАВЧАННЯ  ДЛЯ  КУХАРІВ

IMG a918f1964e2efe8c9caffa83a2e7afd1 V

IMG f4be85df969311c91cdf9f519732f047 V

IMG 57895a843114fde14c00508e82380102 V

IMG c5219938ec3891b43065b5830713b218 V

 

 

НАКАЗ

№ 42-01-13/21-а

від 24.08.2023 року

Про затвердження Примірного
чотиритижневого сезонного меню
на осінній період для організації
триразового харчування дітей
віком від 2 до 6(7) років у
ЗДО №10 «Любавонька»

Відповідно до абзацу 4 пункту 36 Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 року № 305,

НАКАЗУЮ:

  1. 1. Затвердити Примірне чотиритижневе сезонне меню на осінній період
        для організації триразового харчування дітей віком від 2 до 6 (7) років
  2.      у ЗДО №10 «Любавонька», що додається.
  3. 2. Вихователю-методисту КАЛІНІЧЕНКО Наталії Петрівні забезпечити
         отримання цього наказу на сайті ЗДО №10 «Любавонька».
  4. 3. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

                                                      

Директор   ЗДО №10:         Любов ТОМЕНКО

 

 

 

 

 

2021-2022

навчальний рік

 

НАКАЗ

                                                      № 2-01-13/21-а

від 13.01.2022 року

Про дотримання в закладі

дошкільної освіти вимог

нового законодавства

під час організації

харчування здобувачів освіти.

На виконання законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої спільним наказом Міністерства освіти і науки України(даної МОН) та Міністерства охорони здоров’я України(далі МОЗ) від 17.04.2006 р. №298/227 (зі змінами та доповненнями), листа МОН України і МОЗ України від 07.07.2021 р.№1/9-347/26-04/1995/2-21 «Щодо окремих питань організації харчування у 2021-2022 роках у закладах дошкільної , загальної середньої освіти», Постанови Головного державного санітарного лікаря України від 06.09.2021 р.№10 «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), постанови від 24 березня №305 "Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку", з метою забезпечення дітей якісним, безпечним та збалансованим харчуванням, збереження здоров’я здобувачів освіти, запобігання виникненню у них захворювань органів травлення,

                                 НАКАЗУЮ:

  1. 1.Всім працівникам:
    1. 1.1Здійснювати необхідні організаційно-практичні заходи з питань переходу на нову систему здорового харчування у закладі;
    2. 1.2.Організувати просвітницьку роботу з розбудови системи здорового харчування , формування культури харчування та правильних харчових звичок, підвищення професійного рівня та фахової спроможності причетних до організації дитячого харчування – освітян, помічників вихователів та кухарів;
    3. 1.3.Під час здійснення заходів з організації харчування дітей неухильно дотримуватися вимог законодавства з питань організації харчування;
    4. 1.4.Врахувати, що Постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 року №786 внесено зміни до норм харчування у затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 р. №305;
    5. 1.5.Вживати необхідні профілактичні заходи для попередження спалахів гострих кишкових інфекцій і харчових отруєнь, дотримуватися санітарно-гігієнічних і протиепідемічних вимог щодо організації харчування вихованців в освітніх закладах;ї
    6. 1.6.В умовах карантинних обмежень діяльності закладу суворо дотримуватися протиепідемічних заходів, визначених постановою Головного санітарного лікаря України від 06.09.2021 р.№10;
  2. 2.Старшій медичні сестрі Степаненко Олександрі Павлівні:
    1. 2.1 Під час складання чотиритижневого меню, меню-розкладки, технологічних карт дотримуватися норм виходу готових страв відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.2021р.№305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» (зі змінами);
    2. 2.2 Знімати пробу страв за пів години до видачі їжі відповідно до переліку страв, наведеного в меню-розкладі, при цьому визначати фактичний вихід страв, їх температуру, смакові якості, консистенцію, запах. Результати зняття проби вносити до журналу бракеражу готової продукції;
    3. 2.3 Контролювати дотримання технології приготування страв кухарями;
    4. 2.4 Щодня бути присутньою під час відбору кухарем добових проб кожної страви раціону та зберігати упродовж доби до закінчення аналогічного прийому їжі наступного дня;
    5. 2.5 Контролювати виконання норм харчування у ЗДО, щомісяця проводити аналіз їх виконання відповідно до затвердженого набору продуктів;
    6. 2.6 Розміщувати завірене керівником закладу щоденне меню із зазначенням виходу кожної страви поруч з вікном видачі їжі з харчоблоку та в інформаційних куточках для батьків;
    7. 2.7 Контролювати безпечність і якість продуктів та продовольчої сировини, які надходять до закладу, реєструвати в бракеражному журналі;
    8. 2.8Бути присутнім під час контрольної зачистки свіжих овочів. Результати обробки під час контрольної зачистки, відходи після холодної обробки або другої термічної обробки риби,м’яса зазначати у зошиті обліку відходів;
    9. 2.9 Контролювати санітарний стан харчоблоку у закладі освіти та своєчасне проходження медичних оглядів працівниками харчоблоку;
    10. 2.10 Забезпечити контроль за дотриманням правил особистої гігієни персоналом, перевіряти працівників харчоблоку на наявність у них гнійничкових захворювань і гострих респіраторних інфекцій. Інформацію записувати в журнал здоровя працівників харчоблоку;
    11. 2.11 Постійно аналізувати й організовувати вимогливий і результативний контроль за кількістю та якістю продуктів харчування, що надходять до закладу, відповідно до вимог технічної і якісної характеристики, слідкувати за станом їх зберігання;
    12. 2.12 Забезпечити ефективне функціонування постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР) на харчоблоці закладу.
  3. 3.Комірнику Вознюк Галині Володимирівні:
    1. 3.1 нести повну персональну відповідальність за якість і асортимент продуктів харчування та продовольчої сировини, які прийнято до закладу, відповідно до вимог технічної, якісної характеристики продуктів харчування з дотриманням вимог зберігання;
    2. 3.2 Здійснювати відповідний облік продуктів у книзі складського обліку;
    3. 3.3 Контролювати умови доставки продуктів харчування та продовольчої сировини до закладу;
    4. 3.4 Забезпечувати двотижневий запас продуктів тривалого терміну зберігання;
    5. 3.5 Слідкувати за правильним зберіганням продуктів та продовольчої сировини.
  4. 4.Кухарям ЗДО – Фрасинюк Н.І., Шепель І.В., Охріменко Н.Г., Костюченко Т.І., та підсобним працівникам – Середі Л.В., Пачевій Т.В.
    1. 4.1 Забезпечити відповідальність за зберігання та використання денного запасу продуктів, повноту закладки і вихід страв, якість і своєчасне приготування їжі, дотримання технології приготування, відбір та зберігання добової проби страв, правил особистої гігієни, санітарного стану харчоблоку;
    2. 4.2 Проводити контрольну зачистку свіжих овочів у присутності медичного працівника. Результати обробки, відходи після холодної обробки або другої термічної обробки риби, м’яса зазначати у зошиті обліку відходів;
    3. 4.3 Складати акт із залученням членів ПК закладу, якщо питома вага неїстівної частини харчових продуктів перевищує санітарні відходи та зазначати фактичну кількість відходів у зошиті обліку відходів;
    4. 4.4 Забезпечити відбір добових проб кожної страви раціону та зберігати впродовж доби до закінчення аналогічного прийому їжі наступного дня;
    5. 4.5 Видавати готові страви в посуді із відповідним маркуванням тільки після проби їх медичною сестрою, відповідно до затвердженого графіка видачі їжі з харчоблоку;
    6. 4.6 Виконувати санітарно-гігієнічні та протиепідемічні вимоги під час зберігання , кулінарної обробки продуктів харчування, дотримуючись послідовності виробничого процесу та технології приготування їжі для дітей;
    7. 4.7 Не допускати на харчоблок сторонніх осіб і персонал без санітарного одягу;
    8. 4.8 Власним підписом засвідчувати у журналі здоров’я відсутність дисфункції кишечника та гострих респіраторних інфекцій у працівників харчоблоку;
    9. 4.9 Використовувати лише за призначенням обладнання, посуд та інвентар харчоблоку.
  5. 5. Вихователям всіх вікових груп активізувати проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з батьками з метою використання сучасних підходів до організації дитячого харчування, формування культури здорового харчування, впровадження в закладі нових стандартів харчування.
  6. 6. Вихователю-методисту Калініченко Наталії Петрівні:
    1. 6.1 Взяти під особистий контроль виховання культурно-гігієнічних навичок у дітей, культури харчування, сервірування столів та поїдання дітьми всієї страви.
    2. 6.2 Організувати роботу по широкому висвітленню змісту та результатів роботи з питань якісного і безпечного харчування дітей, профілактики харчових отруєнь у соціальних мережах (Вайбер, фейсбук, месенджер);
    3. 6.3 Розмістити даний наказ на сайті закладу та інформаційному стенді для батьків.
  7. 7. Діловоду Ковалевській Валентині Андріївні щоденно, вчасно висвітлювати щоденню меню-розкладку на сайті закладу.
  8. 8. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

                    Директор ЗДО№10 «Любавонька»                     Любов ТОМЕНКО

НАКАЗ

                                                 № 2-01-31/99-г

від 04.01.2022 року

Про призначення комісії

з бракеражу продуктів

харчування та продовольчої

сировини у 2022 році

На підставі Законів України «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства», згідно Інструкції по харчуванню дітей у ДНЗ, затвердженої МОН та МОЗ України 298/227 від 17.04.2006 року та згідно до Статуту закладу з метою чіткого виконання заявок, оцінки якості завезених до ЗДО продуктів харчування та продовольчої сировини,

                           НАКАЗУЮ:

  1. 1. Призначити комісію з бракеражу продуктів харчування та продовольчої сировини у ЗДО у складі:

голова комісії – Любов Томенко, директор ЗДО;

члени комісії - Олександра Степаненко, старша медична сестра;

                         Галина Вознюк, комірник;

                         Надія Фрасинюк, шеф – кухар.

  1. 2. Комісії з бракеражу продуктів харчування та продовольчої сировини:
    1. 2.1 Здійснювати контроль за чітким виконанням заявок та постачанням продуктів харчування та продовольчої сировини.
    2. 2.2 Складати акти та надсилати претензійні листи до постачальників у разі невиконання заявок на продукти харчування.
    3. 2.3 При надходженні продукту низької якості, при виявленні нестачі або надлишку одного із продуктів, надсилати листи та акти до відділу освіти.
  2. Контроль за виконанням даного наказу за лишаю за собою.

             Директор ЗДО№10 «Любавонька»                      Любов ТОМЕНКО

 

НАКАЗ

                                                      № 11-01-31/99-г

від 10.01.2022 року

Про створення робочої

групи з впровадження

нових норм та Порядку

організації харчування

На виконання законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України від 17.04.2006 р. №298/227 (зі змінами та доповненнями), нових норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 р. №305 (зі змінами), постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2021 р.№786 «Про внесення змін до норм харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку,

                                   НАКАЗУЮ:

  1. 1. Створити робочу групу по впровадженню нових норм та Порядку організації харчування

       Голова групи – Томенко Любов Миколаївна, директор ЗДО;

       Члени групи – Калініченко Наталія Петрівна, вихователь-методист,

                              Степаненко Олександра Павлівна, старша медсестра;

                               Вознюк Галина Володимирівна, комірник;

                               Фрасинюк Надія Іванівна, шеф-кухар;

                               Ковалевська Валентина Андріївна, діловод.

  1. 2. Робочій групі:
    1. 2.1 Затвердити функції робочої групи і робочий план з розподілом обов’язків між членами робочої групи.
    2. 2.2 Розробити чотиритижневе сезонне меню для закладу та картотеку страв до 28.01.2022 р.
    3. 2.3 Проводити регулярну роботу по впровадженню відповідних форм документування з організації харчування.
    4. 2.4 Здійснювати контроль за дотриманням норм харчування на підставі меню-розкладу.
    5. 2.5 Дотримуватись вимог санітарного законодавства та законодавства з питань безпечності та якості харчових продуктів
    6. 2.6 Здійснювати внутрішній контроль за якістю харчових продуктів та готових страв
  2. 3. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою

                   Директор ЗДО№10 «Любавонька»                         Любов ТОМЕНКО

 

 

 

 

НАКАЗ

№41-01-08/16-а

від 17.08.2021 року

 

Про посилення контролю

за виконанням заходів з

профілактики харчових

отруєнь і гострих кишкових

отруєнь у ЗДО у 2021-2022

навчальному році.

 

З метою недопущення порушень санітарного законодавства, запобігання шлунково-кишковим захворювань та отруєння дітей у закладі,

НАКАЗУЮ:

  1. Старшій медичній сестрі Степаненко Олександрі Павлівні:

1.1. Посилити контроль за виконанням санітарно-гігієнічних правил дотриманням особистої гігієни учасниками навчально-виховного процесу, здійсненням заходів щодо своєчасної та ефективної профілактики шлунково-кишкових, інфекційних захворювань та харчових отруєнь.                                                                      

(Постійно.)

1.2. Не допускати випадків прийняття на роботу у заклад працівників, які не пройшли медичне обстеження. (Крім випадку щодо обмеження карантинних вимог).                                  

(Постійно.)

1.3. Взяти під особистий контроль забезпечення належних умов для організації харчування у навчальному закладі.                      

(Щоденно.)

1.4. Посилити контроль за постачанням продуктів харчування та продовольчої сировини при наявності супроводжувальних документів про їх якість і безпеку для здоров’я та дотриманням умов доставки спецавтотранспортом за встановленим графіком.                  

(Постійно.)

1.5. Посилити контроль за забезпеченням товарного сусідства продуктів харчування, дотриманням вимог щодо обробки кухонного обладнання, режимом миття посуду та технологічного процесу приготування продуктів харчування.                                      

(Щоденно.)

2.6. Для проведення дезінфекційних заходів використовувати деззасоби, що внесені до державного реєстру України з урахуванням регламентів роботи.                                                                  

(Постійно.)

2.7. У разі виникнення надзвичайних ситуацій негайно повідомляти директора ЗДО.

2. Вихователю-методисту Калініченко Наталії Петрівні:

2.1. Посилити контроль за організацією роботи з дітьми щодо закріплення знань про закріплення знань про культурно-гігієнічні навички, знань про здоровий спосіб життя.                      

(З 01.09.2021р.)

  1. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

Директор ЗДО № 10 «Любавонька»:   Л.Томенко                                

 

НАКАЗ

№42-01-08/16-а

від 17.08.2021 року

Про організацію

харчування дітей

у ЗДО № 10 у 2021-2022

навчальному році.

Відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту», спільного наказу МОН та МОЗ України від 01.06.2005р. №242/329 «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах», Інструкції з організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах», Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах 17.04.2006р. №298/227 зі змінами, з метою забезпечення повного раціонального харчування дітей,

НАКАЗУЮ:

  1. Затвердити триразовий режим харчування дітей з 1 вересня 2021 року по 31 травня 2022 року.

  1. Затвердити графік видачі страв із харчоблоку на групи.

(Додаток №1)

  1. Сестрі медичній Степаненко Олександрі Павлівні, комірнику Вознюк Галині Володимирівні, кухарям Фрасинюк Надії Іванівні, Шепель Інні Володимирівні, Охріменко Наталії Григорівні, помічникам вихователів суворо дотримуватися Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затвердженого спільним наказом Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства освіти і науки України від 01.06.2005 №242/329, Інструкції з організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах», Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України від 17.04.2006р. №298/227, наказів директора закладу щодо організації харчування дітей.

(Постійно).

  1. Сестрі медичній Степаненко Олександрі Павлівні контролювати виконання норм харчування у закладі, дотримання графіка видачі їжі.

(Постійно).

  1. Помічникам вихователів отримувати їжу на групи відповідно до затвердженого графіка видачі страв із харчоблоку на групи та з дотриманням санітарно-гігієнічних вимог.

  1. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

Директор ЗДО № 10 «Любавонька»:           Л. Томенко

 

 

 

 

 

 

 

2019-2020

навчальний рік

 

 Ð ÐµÐ·ÑƒÐ»ÑŒÑ‚ат пошуку зображень за запитом "харчування дітей картинки"

ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ
В  ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

Харчування в ЗДО здійснюється на підставі Закону України «Про дошкільну освіту» ст. 35, чинного Статуту закладу та наступної нормативної бази:

Нормативно-законодавчі документи
• Закон України «Про дошкільну освіту» (ст.35);
• Закон України від 23.12.1997 р. №771/97-ВР «Про забезпеченість та якість харчових продуктів»;
• Постанови Кабінету Міністрів України:
• від 26.08.2002 №1243 «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів»;
• від 22.11.2004 №1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах»;
• від 22.06.2005 №507 «Про внесення змін до пункту 1 постанови КМУ від 26.08.2002 №1243»;
• Накази МОН України:
• від 21.11.2002 №667 «Про затвердження Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах»;
• від 25.07.2005 №431 «Про внесення змін до Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах»;
• Спільні накази МОН, МОЗ України:
• від 01.06.2005 №242/329 «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах»;
• від 17.04.2006 №298/227 «Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах»;
• Державні санітарні норми та правила «Медичні вимоги до якості та безпечності харчових продуктів та продовольчої сировини» (затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України 29.12.2012 № 1140 Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України 9 січня 2013 року за № 88/22620»
За організацію харчування дітей в ДНЗ відповідає завідувач, старша медична сестра
Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань, для нормального росту і розвитку дітей, які виховуються в дошкільному закладі. Режим харчування дітей в дошкільному навчальному закладі відповідає режиму роботи закладу та вікових груп і затверджений завідувачем.
Харчоблок забезпечений достатньою кількістю кухонного посуду, інвентарю, санітарним і спеціальним одягом (халати, фартухи, хустки, ковпаки тощо) все промарковане, використовується лише за призначенням та замінюються при забрудненні.
Згідно норм на харчоблоці знаходяться всі необхідні миючі, дезинфікуючі засоби . Санітарно-гігієнічний стан харчоблоку та допоміжних приміщень відповідає вимогам «Санітарних правил» та охорони праці.
Основними принципами організації харчування в дошкільному закладі є: енергетична цінність раціону харчування, що відповідає енерговитратам дітей; збалансованість та максимальна різноманітність раціону; технологічна та кулінарна обробка продуктів і страв, що забезпечує їх смакові якості та зберігає вихідну харчову цінність; забезпечення санітарно-гігієнічних норм (дотримання всіх санітарних вимог до стану харчоблоку, продуктів харчування, їх транспортування, зберігання, приготування та роздачі страв).
В ДНЗ ведеться систематична і планомірна робота, зокрема: організовано безпечне і якісне харчування дітей (замовлення і прийняття безпечних і якісних продуктів харчування, продовольчої сировини у необхідній кількості, додержання умов і термінів їх зберігання, технології приготування страв, правил особистої гігієни працівників харчоблоку); харчування здійснюється згідно з двотижневим меню (на зиму-осінь, літо-весну ); щодня на кожний наступний день відповідно до наявності продуктів харчування та з урахуванням примірного двотижневого меню, картотеки страв складається меню-розкладка. Кожного дня за 30 хв. до роздачі їжі медичний працівник оцінює якість її приготування, в його присутності кухар відбирає добові проби в чистий посуд з кришкою в об’ємі порції для дітей молодшої групи. Проби зберігаються протягом доби в холодильнику до закінчення аналогічного прийому їжі наступного дня і є показником якості роботи кухарів.
Кожного дня, старшою медичною сестрою закладу ведеться огляд працівників харчоблоку на гнійничкові захворювання, який фіксується в журналі здоров’я працівників харчоблоку. Систематично контролюється проходження працівниками харчоблоку медичних оглядів, відповідно до чинного законодавства.
Медичною службою закладу здійснюється постійний контроль за постачанням продуктів харчування. Продукти харчування надходять до навчального закладу разом із супровідними документами, які свідчать про їх безпечність, якість, ґатунок, категорію і дату виготовлення.
Термін реалізації визначається підприємством, постачальником, тому продукти харчування з обмеженим терміном реалізації (молоко, кисломолочні продукти, м’ясо, ковбаса, риба, тощо) реєструється в журналі «Журнал бракеражу сирих продуктів», де обов’язково фіксуються дати та час останнього терміну реалізації.
Комірник  та старша медсестра ведуть суворий облік продуктів харчування, який фіксується у «Книзі складського обліку», де вказується дата їх надходження, постачальник тощо. Комірник  дотримується термінів реалізації продуктів, планує своєчасне забезпечення основними продуктами харчування, здійснює їх видачу на харчоблок згідно меню.
Безпека і якість продуктів харчування та продовольчої сировини залежить від умов їх зберігання, у тому числі від температури, вологості. Комора на харчоблоці, де зберігаються продукти харчування, мають достатню вентиляцію. Стан овочів при зберіганні контролюється 1-2 рази на тиждень.
Для контролю за виконанням затвердженого набору продуктів медсестра веде «Журнал обліку виконання норм харчування». На підставі даних цього журналу кожні 10 днів проводиться аналіз якості харчування, а при необхідності – його корекція. При невиконанні норм харчування з метою подальшої корекції харчування проводиться розрахунок основних інгредієнтів їжі у раціонах харчування дітей відповідно до таблиць хімічного складу та енергетичної цінності деяких продуктів харчування.
Старша медична сестра закладу контролює виконання меню і якість страв, проводить санітарно-просвітницьку роботу серед персоналу та батьків з питань раціонального харчування, особливо в оздоровчий період, дає оцінку ефективності харчування, проводить заняття з персоналом з питань гігієни харчування, профілактики харчових отруєнь і групових гострих кишкових інфекцій.
Завідуюча  відповідає за високоякісне і своєчасне приготування їжі та дотримання технологічних вимог: кулінарна обробка продуктів повинна максимально зберігати харчову цінність, сприяти засвоєнню їжі, надавати їй приємного зовнішнього вигляду, смаку і запаху. Мікробне забруднення продуктів, що виникає при їх первинній обробці, ліквідується наступною термічною обробкою.
Особлива увага в технології приготування приділяється приготуванню їжі для дітей ясельного віку (тушкування та додаткова обробка страв). Висока температура сприяє знищенню мікроорганізмів та забезпеченню бактеріологічної безпеки готових страв. Включення до асортименту нових продуктів та страв проводиться тільки за умови отримання позитивного висновку МОЗ України.
Завідуюча, старша медсестра, вихователі груп дошкільного закладу проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед батьківської громадськості щодо організації харчування у сім’ї. Домашнє харчування має доповнювати раціон дитячого садка. Питання раціонального харчування дітей включається у тематику батьківських зборів, консультацій для батьків, розглядається на загальних зборах колективу, виробничих нарадах, висвітлюється в інформаційних куточках та на web-сайті ДНЗ.
Для отримання інформації батьками про харчування дітей в закладі, в інформаційних куточках груп та харчоблоку, web-сайті ДНЗ, щодня розміщується меню.

НАКАЗ

№24-01-11/16-в

від 12.08.2019 року

 

Про призначення комісії

для здійснення контролю

за харчуванням дітей у
2019-2020 навчальному

році.

 

На виконання Інструкції з організації харчування дітей у ЗДО та з метою підвищення якості та ефективності організації харчування дітей у ЗДО,

НАКАЗУЮ:

 

1. Створити комісію для здійснення контролю за харчуванням дітей у складі:

- Білогруд Оксани Григорівни – вихователя, голови ПК закладу,

- Гаркуші Віри Анатоліївни – машиніста по пранню та ремонту білизни,

- Бойко Тетяни Сергіївни. – голови батьківського комітету.

2. Зобов’язати комісію контролювати закладку продуктів у котел на харчоблоці та видачу порційної їжі на груп

3. Контроль за   виконанням даного наказу залишаю за собою.

Завідуюча ЗДО № 10 «Любавонька»:                        Л. Томенко

 

 

НАКАЗ

№22-01-08/16-а

від 15.08.2019 року

 

Про посилення контролю

за виконанням заходів з

профілактики харчових

отруєнь і гострих кишкових

отруєнь у ЗДО у 2019-2020

навчальному році.

 

З метою недопущення порушень санітарного законодавства, запобігання шлунково-кишковим захворюванням та отруєнням у закладі,

НАКАЗУЮ:

  1. Старшій медсестрі Степаненко Олександрі Павлівні:

1.1. Посилити контроль за виконанням санітарно-гігієнічних правил дотриманням особистої гігієни учасниками навчально-виховного процесу, здійсненням заходів щодо своєчасної та ефективної профілактики шлунково-кишкових, інфекційних захворювань та харчових отруєнь.                                                                      

(Постійно.)

1.2. Не допускати випадків прийняття на роботу у заклад працівників, які не пройшли медичне обстеження.                                      

(Постійно.)

1.3. Взяти під особистий контроль забезпечення належних умов для організації харчування у навчальному закладі.                      

(Щоденно.)

1.4. Посилити контроль за постачанням продуктів харчування та продовольчої сировини при наявності супроводжувальних документів про їх якість і безпеку для здоров’я та дотриманням умов доставки спецавтотранспортом за встановленим графіком.                  

(Постійно.)

1.5. Посилити контроль за забезпеченням товарного сусідства продуктів харчування, дотриманням вимог щодо обробки кухонного обладнання, режимом миття посуду та технологічного процесу приготування продуктів харчування.                                      

(Щоденно.)

2.6. Для проведення дезінфекційних заходів використовувати деззасоби, що внесені до державного реєстру України з урахуванням регламентів роботи.                                                                  

(Постійно.)

2.7. У разі виникнення надзвичайних ситуацій негайно повідомляти про всі випадки завідуючу ЗДО.

2. Вихователю-методисту Калініченко Наталії Петрівні:

2.1. Посилити контроль за організацією роботи з дітьми щодо закріплення знань про закріплення знань про культурно-гігієнічні навички, знань про здоровий спосіб життя.                      

(З 01.09.2019р.)

  1. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

Директор ЗДО № 10 «Любавонька»:                       Л.Томенко

 

НАКАЗ

№19-01-08/16-а

від 13.08.2019 року

Про організацію

харчування дітей

у ЗДО № 10 у 2019-2020

навчальному році.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» від 22.11.2004р. №1591, наказу Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства освіти і науки України «Про порядок організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах» від 01.06.2005р. №242/3/29, «Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України від 17.04.2006р. №298/227 (зі змінами), з метою створення належних умов та визначення механізму організації раціонального харчування дітей ЗДО у 201-2020 навчальному році,

НАКАЗУЮ:

  1. Вести документацію з організації харчування дітей відповідно до вимог Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України від 17.04.2006р. №298/227 (зі змінами) та відповідно до додатка до Примірної інструкції з діловодства у дошкільних навчальних закладах, затвердженої Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України від 01.10.2012р. №1059.

  1. Призначити відповідальною за організацію харчування дітей в ЗДО старшу медичну сестру Степаненко Олександру Павлівну.

  1. Витримувати встановлений в закладі 3-х разовий режим харчування.

  1. Старшій медсестрі Степаненко Олександрі Павлівні:

  1. 1.Відпрацювати графік харчування дітей різних вікових груп та вивісити графік видачі їжі поруч з вікном видачі їжі з харчоблоку.

(До 01.09.2019р.)

  1. 2.Скласти щоденні меню-розклади на підставі примірних двотижневих меню відповідно до картотеки страв двох вікових груп – дітей віком до 3-х років та дітей, віком від 3-х до 6-ти років відповідно до затверджених норм харчування.                              

(Щоденно, на наступний день),

  1. 3.Вивішувати меню із зазначенням виходу кожної страви поруч із вікном видачі їжі з харчоблоку та в інформаційних куточках закладу.

(Постійно).

  1. 4.Забезпечити дієтичне харчування дітей за призначенням лікаря.

(Постійно).

  1. 5.Здійснювати бракераж готової продукції.

(Постійно).

  1. 6.Контролювати безпечність та якість продуктів харчування та продовольчої сировини, які надходять до закладу, під час прийому комірником з відповідним записом у Журналі бракеражу сирої продукції (за термінами реалізації і умовами зберігання).                                                      

(Постійно).

  1. 7.Вести Журнал обліку виконання норм харчування, кожні 10 днів проводити аналіз якості харчування, а за потреби – його корекцію.

(Щоденно).

  1. 8.Контролювати вихід, безпечність і якість страв, дотримання технології їх приготування, санітарний стан харчоблоку, дотримання правил особистої гігієни персоналом харчоблоку, наявність у них гнійничкових захворювань і гострих респіраторних інфекцій, своєчасність проходження медичних оглядів.

(Щоденно).

  1. 9.Спільно з комірником складати заявки на продукти харчування.

(Постійно).

  1. 10.Здійснювати контроль за дотримання дітьми правил особистої гігієни.

(Постійно).

  1. 11.Здійснювати контроль за дотриманням правил особистої гігієни персоналом закладу.

  1. 12.Організовувати профілактичні заходи щодо запобігання харчовим отруєнням, протиепідемічні заходи у разі виявлення осередку інфекції.

(Постійно).

  1. 13.Проводити випуск санбюлетнів, інформаційних листів щодо харчування та профілактики шлунково-кишкових захворювань.

  1. 14.Надавати консультативну допомогу педагогічному та технічному персоналу, який бере участь в організації харчування дітей, з питань санітарії, гігієнічного та естетичного виховання.

(Протягом року).

  1. 15.Проводити заняття з гігієни харчування й основ дитячого дієтичного харчування, санітарно-освітню роботу, у тому числі бесіди щодо харчування дітей у колективі і родині.

(За планом роботи).

  1. Шеф-кухарю Фрасинюк Надії Іванівні:

    1. 1.Складати разом з комірником та медсестрою меню-розклад.

(Постійно).

  1. 2.Відповідати за зберігання та використання денного запасу продуктів, за повноту закладки продуктів і вихід страв, за якість і своєчасне приготування їжі, за санітарний стан приміщень харчоблоку.

(Постійно.)

  1. 3.Контролювати процес приготування їжі.

(Постійно).

  1. Кухарям: Охріменко Наталії Григорівні, Шепель Інні Володимирівні, Костюченко Тамарі Іванівні:

    1. 1.Суворо дотримуватися під час приготування страв технології приготування.

(Постійно).

  1. 2.Щоденно відбірати і зберігати добові проби кожної страви раціону.

  1. 3.Видавати дітям готові страви не раніше ніж за пів години після зняття проби старшою медичною медсестрою у суворо визначений час з інтервалами не більше 3-4 години.
  2. 4.Суворо дотримуватися правил особистої гігієни. Санітарний одяг змінювати по мірі забруднення.

(Постійно).

  1. 5.Розписуватися особисто всім працівникам харчоблоку у Журналі здоров’я працівників харчоблоку про відсутність дисфункції, кишечнику та гострих респіраторних інфекцій.

(Постійно).

  1. Комірнику Вознюк Галині Володимирівні:

    1. 1.Приймати від постачальників продукти харчування та продовольчу сировину гарантованої якості з супровідними документами, які свідчать про їх походження та якість (накладні, сертифікати відповідності, висновки санітарно-епідемічної експертизи),

    2. 2.Вчасно надавати попереднє замовлення на продукти харчування.

(Постійно).

  1. 3.Дотримуватися вимог санітарного законодавства при зберіганні продуктів харчування, здійснювати їх облік у Журналі складського обліку.

(Постійно).

  1. 4.Нести повну матеріальну відповідальність за прийом, зберігання та видачу продуктів харчування та тари.

(Постійно).

  1. 5.Брати участь у складанні двотижневого перспективного меню.

(Постійно).

  1. Помічникам вихователів:

    1. 1.Забезпечувати дітей кипяченою, охолодженою питною водою за індивідуальною потребою. Зберігати воду у добре вимитому посуді і міняти не рідше 1 разу на добу.

(Постійно).

  1. 2.Доставляти їжу у групи лише у промаркованих, закритих кришками відрах, каструлях, у чистому санітарному одязі (халат, фартух, косинка), чистими руками.

(Постійно).

                            

  1. Педагогічному персоналу:

    1. 1.Приділяти увагу вихованню культурно-гігієнічних навичок до та під час вживання їжі, починаючи з раннього віку дитини (згідно з вимогами чинної програми, відображати у перспективному плані.

(Постійно).

  1. Всім працівникам ЗДО:

    1. 1.Дотримуватися вимог чинного законодавства з питань санітарії та гігієни.

    2. 2.Проходити обовязкові медичні огляди відповідно до чинного законодавства.

(Постійно).

  1. 3.Питання організації харчування висвітлювати та заслухувати на різних зібраннях (батьківських зборах, виробничих нарадах, нарадах при завідувачу, тощо), довідках, наказах.

(Постійно).

  1. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

Завідуюча ЗДО № 10 «Любавонька»:             Л.Томенко


 

НАКАЗ

№21-01-11/16-в

від 12 .08.2019 року

 

Про створення

комісії з бракеражу

продуктів харчування

у 2019-2020 навчальному році.

 

З метою забезпечення повноцінного харчування, запобігання харчових отруєнь,

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити комісію з бракеражу продуктів харчування та продовольчої  сировини у складі:

голова – Томенко Любов Миколаївна – директор ЗДО;

члени комісії – Степаненко Олександра Павлівна – старша медсестра;

Фрасинюк Надія Іванівна – шеф-кухар ЗДО;

Вознюк Галина Володимирівна – комірник ЗДО.

 

2. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

Завідуюча ЗДО № 10 «Любавонька»:                           Л.Томенко

 

 

 

 

 

 

 

 

2018-2019 навчальний рік 

 

НАКАЗ

№18-01-08/16-а

від  22.08.2018 року

Про організацію

харчування дітей у ЗДО № 10

 у 2018-2019 навчальному році.


Відповідно до ст. 25 Закону України «Про освіту» від 23.05.1991р. № 1060 – ХІІ (зі змінами), ст. 35 Закону України  «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001р. № 2628-ІІІ (зі змінами) та з метою створення належних умов та визначення механізму організації раціонального харчування дітей ЗДО  у 2018-2019 навчальному році,

НАКАЗУЮ:

1.  Всім працівникам закладу витримувати встановлених у ЗДО режим харчування.

(Постійно.)

2.  Призначити відповідальною особою за організацію харчування та виконання норм харчування та виконання норм харчування медичну сестру Степаненко Олександру Павлівну, а у разі її відсутності – комірника Вознюк Галину Володимирівну.                  

(Впродовж року).

3.  Відповідальними за здійснення вхідного контролю за якістю продуктів харчування призначити старшу медсестру Степаненко Олександру Павлівну, комірника Вознюк Галину Володимирівну та шеф-кухаря – Фрасинюк Надію Іванівну.                                              

(Впродовж року).

4.  За здійсненням контролю закладки продуктів до котла призначити старшу медсестру Степаненко Олександру Павлівну. 

(Впродовж року).

5.  Завідуючому по господарській роботі Гріненко Миколі Миколайовичу:

5.1. Нести відповідальність за матеріально-технічне забезпечення харчоблоку обладнанням, технічним електрообладнанням, посудом різної величини і призначення, кухонним інвентарем, обладнанням для прибирання приміщень мийними засобами та засобами для дезінфекції.                                                                                   (Постійно).

6.  Старшій медсестрі Степаненко Олександрі Павлівні:

6.1.  На кожний наступний день складати меню-розклад відповідно до наявності продуктів харчування з урахуванням примірного двотижневого меню, картотеки страв.                               

 (Щоденно.)

6.2.  Під час складання меню-розкладу дотримуватись розподілу їжі, за калорійністю протягом дня, орієнтованого обсягу готових страв та окремих продуктів для дітей різних вікових груп.       

 (Щоденно.)

6.3.  Знімати пробу страв за півгодини до видачі їжі на групи в об’ємі не більше однієї порції, відповідно до переліку страв, наведеному в меню-розкладі, за температури, за якої вживатиметься страва, результати зняття проб вносити до Журналу бракеражу готової продукції.                                                                                

(Постійно.)

6.4.  Контролювати дотримання технології приготування страв кухарями, бути під час відбирання проб кухарем.          

(Щоденно.)

6.5.  Контролювати виконання норм харчування у ЗДО.

(Постійно.)

6.6.  Забезпечити розміщення завіреного директором ЗДО щоденного меню,  із зазначенням виходу кожної страви поруч з вікном видачі їжі з харчоблоку та в інформаційних куточках для .

(Щоденно.)

6.7.  Контролювати безпечність та якість продуктів та продовольчої сировини, які надходять до закладу, реєструвати в Журналі бракеражу сирих продуктів відомість про якість продуктів, що швидко псуються.                                                       

 (Впродовж року.)

6.8.  Контролювати санітарний стан харчоблоку.                 

(Постійно.)

6.9.  Контролювати своєчасне проходження медоглядів та санітарних мінімумів працівниками.                                                       

(Постійно.)

6.10.Контролювати дотримання правил особистої гігієни працівниками, перевіряти наявність гнійничкових захворювань і гострих респіраторних інфекцій у працівників харчоблоку про що зазначити в журналі здоров’я працівників харчоблоку.   

 (Постійно.)

6.11.Посилити протиепідемічні заходи щодо запобігання спалахів гострих кишкових інфекцій і харчових отруєнь.

 

7.  Комірнику Вознюк Галині Володимирівні:

7.1. Нести повну матеріальну відповідальність за прийом зберігання та видачу
       продуктів харчування та тари, а також відповідальність за якість та
       асортимент продуктів харчування та продовольчої сировини, які
       поступають до закладу, за додержання вимог санітарного законодавства
       щодо їх зберігання.                                           

 (Постійно.)

7.2. Своєчасно подавати заявки на продукти харчування до відділу освіти.

7.3. Брати участь у складанні двотижневого перспективного меню.

(Постійно.)

8.  Шеф-кухарю Фрасинюк Надії Іванівні:

8.1. Нести відповідальність за зберігання та використання денного запасу продуктів, за повноту закладки продуктів і вихід страв, за якість і своєчасне приготування їжі, за дотримання технології приготування, за відбір та зберігання добової проби страв, за дотримання правил особистої гігієни персоналу харчоблоку, за санітарний стан приміщень харчоблоку.                                                                                   (Постійно.)

9.  Кухарям Шепель Інні Володимирівні, Охріменко Наталії Григорівні, Костюченко Тамарі Іванівні:

9.1.  Зберігати до вечора відходи м’яса, риби, яєць, тощо.

9.2.  Відбирати проби з казана в об’ємі порції для дітей молодшої вікової групи в чистий посуд з кришкою до видачі їжі на групи в присутності медичної сестри. Проби щодня зберігати у холодильнику протягом доби.                                                   

(Щодня.)

9.3.  Видавати готові страви тільки після зняття проби старшою медсестрою та з її дозволу, тільки в посуд з відповідним маркуванням та кришками.                                        

(Впродовж року.)

9.4.   Не допускати на харчоблок посторонніх осіб.

9.5.   За призначенням використовувати обладнання, посуд та інвентар харчоблоку.                                                                  

(Впродовж року.)

9.6.   Якісно прибирати приміщення харчоблоку, мити посуд, відповідно до
   санітарних правил.                              

 (Впродовж року.)

10.  Вихователям ЗДО:

10.1.  Дотримуватися режиму харчування дітей.                     

(Постійно.)

10.2.  Не саджати дітей за столи до закінчення сервірування.

(Постійно.)

10.3.  Приділяти увагу формуванню культурно-гігієнічних навичок під час
          вживання їжі.                                                              

(Впродовж року.)

10.4.  Закріпити за кожною дитиною постійне місце за столом, розмір стола та
          стільця підбирати відповідно до зросту дитини.      

(Постійно.)

10.5.  Заборонити батькам приносити у ЗДО для частування дітей кремові
         тістечка, морозиво, газовані напої, шоколадні цукерки, з метою
         попередження захворюваності гострими кишковими інфекціями та
         харчовими отруєннями.                                                    

(Впродовж року.)

11. Помічникам вихователів:

11.1. Сервірувати столи відповідно до меню перед кожним прийомом    
         їжі.                                                                                                

(Щоденно.)

11.2. Отримувати їжу на групи лише у промаркованих закритих кришками
         відрах і каструлях  відповідно до затвердженого графіка в чистому с
         анітарному одязі, чистими руками.                              

(Впродовж року.)

12. Контроль  за  виконанням  даного  наказу  залишаю  за  собою.

 

Директор ЗДО  № 10 «Любавонька»:                                  Л.Томенко

 

 

 

2017-2018 навчальний рік

100 4970

100 5028

100 5037

DSCN8219

DSCN8230

  

НАКАЗ

                                                                                                                                             №16-01-11/16в 

 

від 15.01.2018 року

 

Про стан харчування дітей

у ЗДО у 2017 році.

 

У закладі дошкільної освіти харчування здійснювалося відповідно до ст.35 Закону України «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства» (ст. 5), Інструкції з організації харчування дітей у ДНЗ, затвердженої спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України від 17.04.2006р. № 298/227, Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», Постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2004р. № 591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах.

Протягом 2017 року в закладі дошкільної освіти були створені всі необхідні умови для харчування дітей різних вікових груп. На протязі всього року було організовано 3-х разове харчування. Всі групи були забезпечені новим посудом в необхідній кількості (за списочною кількістю дітей), а також необхідним інвентарем.

На харчоблоці в наявності все необхідне сучасне технологічне обладнання. В достатній кількості холодильників, морозильних шаф. Є велика холодильна камера, яка вмонтована на подвір’ї, дві електром’ясорубки, електросковорода.

Харчоблок забезпечений проточною холодною та гарячою водою. В коморі та на харчоблоці постійно забезпечені належні санітарно-гігієнічні умови.

Харчоблок забезпечений кваліфікованими кадрами відповідно до штатного розкладу: шеф-кухар Фрасинюк Н.І., кухарі: Охріменко Н.Г., Шепель І.В., Костюченко Т.І., підсобні працівники: Пачева Т.А., Середа Л.В. Обов’язки комірника покладені на Вознюк Г.В.

Аналіз харчування дітей за 2017 рік показав, що бракеражною комісією, а саме: завідуючою ДНЗ Томенко Л.М., старшою медсестрою Степаненко О.П., комірником Вознюк Г.В. та шеф-кухарем Фрасинюк Н.І. постійно стоїть на контролі питання якості та асортименту продуктів. Систематично проводиться контроль за прийняттям від постачальників продуктів гарантованої якості з супровідними документами, які свідчать про їх походження та якість (накладні, сертифікати відповідності…)

Для організації раціонального харчування дітей, на основі перспективного двотижневого меню, аналізу харчування за неділю та з урахуванням наявності продуктів, відповідно до картотеки страв складаються щоденні меню-розклади, відповідно до затверджених норм харчування.

На центральному вході закладу на стенді «Меню», на стенді біля харчоблоку та в інформаційних куточках по групах, для обізнаності батьків , вивішується меню із зазначенням виходу кожної страви, яке скріплене печаткою та підписом завідувачки. На стенді біля харчоблоку розміщений графік видачі їжі на групи.

Старшою медсестрою Степаненко О.П. ведеться документація щодо організації харчування та комірником Вознюк Г.В. відповідно до Інструкції з організації харчування дітей у закладі, затвердженої спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства освіти і науки України та Міністерства здоров’я України від 17.01.2006р. № 298/227. Бракеражні журнали сирої та готової продукції ведуться регулярно. Також проводяться консультації з гігієни харчування та харчування дітей у колективі та родині.

З метою уникнення захворювань кишково-шлункового трактату та харчових отруєнь серед дітей, здійснюється суровий контроль за умовами та термінами зберігання продуктів, здійснюється їх облік у книзі складського обліку. Дотримуються вимоги санітарного законодавства щодо термінів реалізації продуктів і технології приготування їжі. Регулярно проводиться зняття проб і виставляються добові проби з маркуванням у холодильник.

Педагогічні працівники приділяють велику увагу вихованню культурно-гігієнічним навичкам, починаючи з раннього віку.

Питання раціонального харчування дітей вноситься до тематичних нарад при завідуючій, батьківських зборів, засідань батьківських комітетів.

Станом на 31.12.2017р. в закладі освіти отримували гаряче харчування 415 дітей:

-         дітей раннього віку 81,

-         дітей дошкільного віку 334.

Безкоштовне харчування отримують 34 дітей. Знижка плати за харчування на 50% була встановлена 29 дітям. Дітей, які не харчуються в закладі немає.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про дошкільну освіту» розмір плати за харчування складав за рік 60% вартості харчування, 40% - відшкодовував бюджет міста. Фактична вартість харчування коливається залежно від набору та вартості продуктів і складає на одну дитину в середньому 15 грн. 19 коп.

Питний режим у дошкільному закладі забезпечується кип’яченою водою, яку після охолодження дають малюкам. Зберігається вода у добре вимитих чайниках, заміна води проводиться не рідше 2 разів на добу.

Протягом року здійснювався оперативний контроль за організацією харчування дітей керівником закладу.

За період з січня по грудень 2017 року в закладі не було зафіксовано випадків отруєння дітей харчовими продуктами в установі.

На основі накопичувальної відомості обліку витрат продуктів харчування та продовольчої сировини на одну дитину проводився аналіз та корекція виконання натуральних норм харчування .

Аналіз показав, що за 2017р. середнє виконання норм харчування становить 60%, у тому числі:

Хліб житній - 99%

Хліб пшеничний – 98,5%

Борошно пшеничне – 72,5%

Крохмаль – 23,4%

картопля – 101%

овочі різні – 83%

соки – 53%

фрукти сушені – 53,7%

кондитерські вироби – 51,6%

цукор – 97,7%

масло вершкове – 98%

олія – 80,9%

яйця – 30%

м'ясо – 67,2%

риба – 48,7%

чай – 82,9%

молоко – 49%

томатна паста – 70,8%

сіль – 96,3%

Отже, аналіз щоденних норм харчування показав, що діти, як раннього, так і дошкільного віку, білків, жирів і вуглеводів отримують в недостатній кількості, внаслідок чого калорійність страв занижена.

На основі вищевикладеного та з метою організації повноцінного, якісного харчування дошкільників у закладі дошкільної освіти,

НАКАЗУЮ:

 

1. Комірнику Галині Володимирівні:

1.1. Приймати продукти харчування тільки високої якості, відповідно до державних стандартів з усіма супроводжуючими.                     (Постійно).

1.2. Забезпечити безперебійне, вчасне постачання продуктів харчування у раціоні дітей та проводити їх корекцію згідно з таблицею взаємозаміни.                                                                                 (Постійно).

1.3. Не допускати прийому в заклад неякісних продуктів та продуктів з пройденим терміном реалізації.                                                    (Постійно).

2. Старшій медсестрі Степаненко Олександрі Павлівні:

2.1. Забезпечити неухильне дотримання нормативно-правових документів щодо організації харчування в закладі.                   (Постійно).

2.2. Вчасно надавати інформацію про виконання натуральних норм харчування за встановленим зразком у відділ освіти та адміністрації закладу.

2.3. Продовжувати стежити за різноманітністю продуктів харчування у раціоні дітей та проводити їх корекцію згідно з таблицею взаємозаміни.

(Постійно).

3. Кухарям Фрасенюк Н.І., Шепель І.В., Охріменко Н.Г.:

3.1. Видавати їжу згідно графіка та норм харчування на кожну дитину.

3.2. Використовувати спецодяг, інвентар, обладнання лише за призначенням.

3.3. Вчасно проходити медогляди.

3.4. Готувати смачну, калорійну страву для дітей.

3.5. Залишати щоденні добові проби.

3.6. Вчасно заносити всі записи у щоденну документацію.

3.7. Постійно закладати всі продукти у котел, що отримали з комори. Не дозволяти собі розкрадання продуктів харчування з харчоблоку.

(Постійно.)

4. Помічникам вихователів:

4.1. Здійснювати роздачу їжі згідно з вихідними нормами на кожну дитину.                                                                                             (Постійно).

4.2. Виконувати вимоги санітарних правил щодо харчування дітей в кожній віковій групі.                                                                     (Постійно).

4.3. Суворо дотримуватися режиму харчування дітей у кожній віковій групі.                                                                                                (Постійно).

5. Вихователям груп:

5.1. Виховувати у дітей культурно-гігієнічні навички відповідно до програмових та методичних вимог.                                             (Постійно).

6.2. Проводити роз’яснювальну роботу серед батьків та дітей щодо профілактики харчових отруєнь, виконання правил особистої гігієни та дотримання санітарних норм.                                                       (Постійно).

6. Вихователю-методисту Калініченко Наталії Петрівні:

6.1. Посилити контроль за проведенням роботи щодо організації харчування дітей, а саме:

- за організацією харчування дітей дошкільного та раннього віку;

- за дотриманням культурно-гігієнічних навичок у дітей;

- за дотриманням правил сервірування столу;

- за організацією швидкого поїдання страви.                                                                                      

7. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

Завідуюча ДНЗ № 10 «Любавонька»:                                  Л.Томенко

 

 

 

НАКАЗ

№ 3-01-11/16-в

 

від 03.01.2018 року

 

Про призначення комісії

з бракеражу продуктів харчування

та продовольчої сировини у 2018 році.

 

На підставі Законів України «Про дошкільну освіту», (ст.35.), «Про охорону дитинства» (ст.5), згідно Інструкції харчування дітей у ДНЗ затвердженої МОН та МОЗ України 298/227 від 17.04.2006р. та згідно до Статуту закладу, з метою чіткого виконання заявок, оцінки якості завезених до ДНЗ продуктів харчування та продовольчої сировини,

НАКАЗУЮ:

 

1. Призначити комісію з бракеражу продуктів харчування та продовольчої сировини в ДНЗ:

голова комісії – Томенко Л.М., завідуюча ДНЗ;

члени комісії – Степаненко О.П. – старша медсестра ДНЗ;

                       Вознюк Г.В. – комірник;

                             Фрасенюк Н.І. – шеф-кухар.

2. Комісії з бракеражу продуктів харчування та продовольчої сировини:

2.1. Здійснювати контроль за чітким виконанням заявок та постачанням продуктів харчування та продовольчої сировини;

2.2. Здійснювати контроль за якістю та кількістю продуктів харчування та продовольчої сировини.

2.3. Складати акти та надсилати претензійні листи до постачальників у разі не виконання заявок на продукти харчування.

2.4. При надходженні продукту низької якості, при виявленні нестачі або надлишку одного із продуктів, надсилати листи та акти до відділу освіти.

3. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

 

Завідуюча ДНЗ № 10 «Любавонька»:                                Л.Томенко

 

НАКАЗ

№34-01-11/16-в

 

від 29.08.2017 року

Про організацію

харчування дітей у ДНЗ № 10

у 2017-2018 навчальному році.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про освіту» від 23.05.1991р. № 1060 – ХІІ (зі змінами), ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001р. № 2628-ІІІ (зі змінами) та з метою створення належних умов та визначення механізму організації раціонального харчування дітей ДНЗ у 2017-2018 навчальному році,

НАКАЗУЮ:

  1. 1. Всім працівникам закладу витримувати встановлених у ДНЗ режим харчування.
  1. 2. Призначити відповідальною особою за організацію харчування та виконання норм харчування та виконання норм харчування медичну сестру Степаненко Олександру Павлівну, а у разі її відсутності – комірника Вознюк Галину Володимирівну.                   (Впродовж року).
  1. 3. Відповідальними за здійснення вхідного контролю за якістю продуктів харчування призначити старшу медсестру Степаненко Олександру Павлівну, комірника Вознюк Галину Володимирівну та шеф-кухаря – Фрасинюк Надію Іванівну.                                               (Впродовж року).
  1. 4. За здійсненням контролю закладки продуктів до котла призначити старшу медсестру Степаненко Олександру Павлівну. (Впродовж року).
  1. 5. Завідуючому господарством Гріненко Миколі Миколайовичу:

5.1. Нести відповідальність за матеріально-технічне забезпечення харчоблоку обладнанням, технічним електрообладнанням, посудом різної величини і призначення, кухонним інвентарем, обладнанням для прибиранням приміщень мийними засобами та засобами для дезінфекції.                                                                                 (Постійно).

  1. 6. Старшій медсестрі Степаненко Олександрі Павлівні:

6.1.         На кожній наступний день складати меню-розклад відповідно до наявності продуктів харчування з урахуванням примірного двотижневого меню, картотеки страв.                                 (Щоденно.)

6.2.         Під час складання меню-розкладу дотримуватись розподілу їжі, за калорійністю протягом дня, орієнтованого обсягу готових страв та окремих продуктів для дітей різних вікових груп.       (Щоденно.)

6.3.         Знімати пробу страв за півгодини до видачі їжі на групи в об’ємі не більше однієї порції, відповідно до переліку страв, наведеному в меню-розкладі, за температури, за якої вживатиметься страва, результати зняття проб вносити до Журналу бракеражу готової продукції.                                                                                 (Постійно.)

6.4.         Контролювати дотримання технології приготування страв кухарями, бути під час відбирання проб кухарями.           (Щоденно.)

6.5.         Контролювати виконання норм харчування.                 (Щоденно.)

6.6.         Забезпечити розміщення адміністрацією закладу щоденного меню із зазначенням виходу кожної страви поруч з віком видачі їжі з харчоблоку та в інформаційних куточках для батьків по всіх вікових групах та центральному вході в ДНЗ.                   (Щоденно.)

6.7.         Розмішувати щоденне меню на сайті дошкільного закладу.

Щоденно.)

6.8.         Контролювати безпечність та якість продуктів та продовольчої сировини, які надходять до закладу, реєструвати в Журналі бракеражу сирих продуктів відомість про якість продуктів, що швидко псуються.                                                       (Впродовж року.)

6.9.         Контролювати санітарний стан харчоблоку.                 (Постійно.)

6.10.     Контролювати своєчасне проходження медоглядів та санітарних мінімумів працівниками.                                                       (Постійно.)

6.11.     Контролювати дотримання правил особистої гігієни працівниками, перевіряти наявність гнійничкових захворювань і гострих респіраторних інфекцій у працівників харчоблоку про що зазначити в журналі здоров’я працівників харчоблоку.     (Постійно.)

6.12.     Посилити протиепідемічні заходи щодо запобігання спалахів гострих кишкових інфекцій і харчових отруєнь.

  1. 7. Комірнику Вознюк Галині Володимирівні:

7.1. Нести повну матеріальну відповідальність за прийом зберігання та видачу продуктів харчування та тари, а також відповідальність за якість та асортимент продуктів харчування та продовольчої сировини, які поступають до закладу, за додержання вимог санітарного законодавства щодо їх зберігання.                                             (Постійно.)

7.2. своєчасно подавати заявки на продукти харчування до відділу освіти.

7.3. Брати участь у складанні двотижневого перспективного меню.

(Постійно.)

  1. 8. Шеф-кухарю Фрасинюк Надії Іванівні:

8.1. Нести відповідальність за зберігання та використання денного запасу продуктів, за повноту закладки продуктів і вихід страв, за якість і своєчасне приготування їжі, за дотримання технології приготування, за відбір та зберігання добової проби страв, за дотримання правил особистої гігієни персоналу харчоблоку, за санітарний стан приміщень харчоблоку.                                                                                   (Постійно.)

  1. 9. Кухарям Шепель Інні Володимирівні, Охріменко Наталії Григорівні, Костюченко Тамарі Іванівні:

9.1.         Зберігати до вечора відходи м’яса, риби, яєць, тощо.

9.2.         Відбирати проби з казана в об’ємі порції для дітей молодшої вікової групи в чистий посуд з кришкою до видачі їжі на групи в присутності медичної сестри. Проби щодня зберігати у холодильнику протягом доби.                                                   (Щодня.)

9.3.         Видавати готові страви тільки після зняття проби старшою медсестрою та з її дозволу, тільки в посуд з відповідним маркуванням та кришками.                                         (Впродовж року.)

9.4.         Не допускати на харчоблок по сторонніх осіб.

9.5.         За призначенням використовувати обладнання, посуд, інвентар харчоблоку.                                                                   (Впродовж року.)

9.6.         Якісно прибирати приміщення харчоблоку, мити посуд, відповідно до санітарних правил.                               (Впродовж року.)

10. Вихователям ДНЗ:

10.1. Дотримуватися режиму харчування дітей.                     (Постійно.)

10.2. Не саджати дітей за столи до закінчення сервірування. (Постійно.)

10.3. Приділяти увагу формуванню культурно-гігієнічних навичок під час вживання їжі.                                                               (Впродовж року.)

10.4. Закріпити за кожною дитиною постійне місце за столом, розмір стола та стільця підбирати відповідно до зросту дитини.       (Постійно.)

10.5. Заборонити батькам приносити у ДНЗ для частування дітей кремові тістечка, морозиво, газовані напої, шоколадні цукерки, з метою попередження захворюваності гострими кишковими інфекціями та харчовими отруєннями.                                                   (Впродовж року.)

11.Помічникам вихователів:

11.1. Сервірувати столи відповідно до меню перед кожним прийомом їжі.                                                                                                (Щоденно.)

11.2. Отримувати їжу на групи лише у промаркованих закритих кришками ємкостях відповідно до затвердженого графіка в чистому санітарному одязі, чистими руками.                              (Впродовж року.)

12.Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

Завідуюча ДНЗ № 10 «Любавонька»:                                 Л.Томенко

 

 

 

 

2016-2017 навчальний рік 

Наказ №27

Від 15.08.2016 р.

«Про створення комісії з бракеражу

продуктів харчування у 2016-2017 н.році

З метою забезпечення повноцінного харчування, запобігання харчових отруєнь,

НАКАЗУЮ:

1.Затвердити комісію з бракеражу продуктів харчування  та продовольчої сировини у складі:

Голова комісії – Томенко Л.М., завідуюча ДНЗ;

Члени комісії -  Степаненко О.П., старша медсестра;

     Фрасинюк Н.І., шеф-кухар ДНЗ;

     Вознюк Г.В., комірник.

  Завідуюча ДНЗ №10    Л.Томенко

 

Наказ № 32

від 17.08.2016 року

«Про посилення контролю за

 виконанням заходів з профілактики

 харчових отруєнь і гострих кишкових

 захворювань у ДНЗ»

Відповідно до ст..Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та з метою недопущення порушень санітарного законодавства, запобігання шлунково – кишковим, інфекційним захворюванням та отруєнням у навчальному закладі,

НАКАЗУЮ:

1.      Старшій медсестрі Степаненко О.П.:

1.1    Посилити контроль за виконанням санітарно-гігієнічних правил, дотриманням особистої гігієни учасниками навчально – виховного процесу, здійсненням заходів щодо своєчасної та ефективної профілактики шлунково-кишкових, інфекційних захворювань та харчових отруєнь. (Постійно)

1.2    Не допускати випадків прийняття на роботу у навчальний заклад працівників, які не пройшли медичне обстеження. (Постійно)

1.3    Взяти під суворий контроль забезпечення належних умов для організації харчування у навчальному закладі (Щоденно)

1.4    Посилити контроль за постачанням продуктів харчування та  продовольчої сировини при наявності супроводжувальних документів про їх якість і безпеку для здоровя та дотриманням умов доставки спецавтотранспортом за встановленим графіком.  (Постійно)

1.5    Посилити контроль за забезпеченням товарного сусідства продуктів харчування, дотриманням вимог щодо обробки кухонного обладнання, режимом миття посуду та технологічного процесу приготування продуктів харчування. (Щодня)

1.6    Для проведення дезінфекційних заходів використовувати деззасоби, що внесені до державного реєстру України з урахуванням регламентів роботи.  (Постійно)

1.7    У разі виникнення надзвичайних ситуацій негайно повідомляти про всі випадки завідуючу ДНЗ.

2.      Вихователю-методисту Калініченко Н.П.:

2.1    Посилити контроль за організацією роботи з дітьми щодо закріплення культурно – гігієнічних навичок, знань про здоровий спосіб життя.(з 25.08.2016 р)

2.2    Проконтролювати розташування в батьківських куточках наявність інформації щодо профілактики та попередження харчових отруєнь і гострих кишкових захворювань. (До 1.09.2016)

3.      Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

                       

            Завідуюча ДНЗ№10       Л.Томенко

 

ПІДГОТОВКА  ДО  ЗИМОВОГО  ПЕРІОДУ

DSCN1533

DSCN1539

DSCN1530

 

заморожені фрукти для компотів

DSCN1541

 

 

                 Наказ  № 33

 

 

                       від 17.08.2016 року

 « Про організацію

харчування дітей у ДНЗ № 10

у 2016 – 2017 н. році».

 

Відповідно до статті 25 Закону України «Про освіту» від 23.05.91р. № 1060-ХІІ (із змінами), статті 35 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001р. № 2628-ІІІ (із змінами) та з метою створення належних умов та визначення механізму організації раціонального харчування дітей у ДНЗ у 2016-2017 н. році,

наказую:

       

1.     Всім працівникам закладу витримувати встановлений у ДНЗ режим харчування..

2.     Призначити відповідальною особою за організацію харчування та виконання норм харчування медичну сестру Степаненко О.П., у разі її відсутності – комірника Вознюк Г.В. (Впродовж року).

3.     Відповідальними за здійснення вхідного контролю за якістю продуктів харчування призначити старшу медсестру Степаненко О.П.., комірника Вознюк Г.В. та шеф-кухаря Фрасенюк Н.І. (Впродовж року).

4.     За здійснення контролю закладки продуктів до котла призначити старшу медсестру Степаненко О.П.

5.     Завідуючому господарством Гріненко М.М.

5.1. Нести  відповідальність за матеріально-технічне забезпечення харчоблоку обладнанням, технічним електрообладнанням, посудом різної величини і призначення, кухонним інвентарем, обладнанням для прибирання приміщень, мийними засобами та засобами для дезінфекції. (Постійно).

6.     Старшій медсестрі Степаненко О.П.:

6.1.    На кожний наступний день складати меню-розклад відповідно до наявності продуктів харчування з урахуванням примірного двотижневого меню, картотеки страв. (Щоденно).

6.2.    Під час складання меню-розкладу дотримуватись розподілу їжі  за калорійністю протягом дня, орієнтовного обсягу готових страв та окремих продуктів для дітей різних вікових груп. (Щоденно).

6.3.    Знімати пробу страв за півгодини до видачі їжі на групи в об’ємі не більше однієї порції, відповідно до переліку страв, наведеному в меню-розкладі, за температури, за якої вживатиметься страва, результати зняття проби вносити до Журналу бракеражу готової продукції. (Постійно).

6.4.    Контролювати дотримання технології приготування страв кухарями, бути присутньою під час відбирання про, кухарем. (Щоденно).

6.5.    Контролювати виконання норм харчування у ДНЗ. (Постійно).

6.6.    Забезпечити розміщення завіреного завідуючою ДНЗ щоденного меню із зазначенням виходу кожної страви з вікном видачі їжі з харчоблоку  та в інформаційних куточках для батьків. (Щоденно).

6.7.    Контролювати безпечність та якість продуктів та  продовольчої сировини, які надходять до закладу реєструвати в Журналі бракеражу сирих продуктів відомість про якість продуктів, що швидко псуються. (Впродовж року).

6.8.    Контролювати санітарний стан харчоблоку. (Постійно).

6.9.    Контролювати своєчасне проходження медоглядів та санітарних мінімумів працівниками. (Постійно).

6.10.    Контролювати дотримання правил особистої гігієни працівниками, перевіряти наявність гнійничкових захворювань і гострих респіраторних інфекцій у працівників харчоблоку про що зазначити в Журналі здоров’я працівників харчоблоку. (Постійно).

6.11.    Посилити протиепідемічні заходи щодо запобігання спалахів гострих кишкових інфекцій і харчових отруєнь.

7.     Комірнику  Вознюк Г.В:

7.1.    Нести повну матеріальну відповідальність за прийом, зберігання та видачу продуктів харчування та тари, а також відповідальність за якість та асортимент продуктів харчування та продовольчої сировини, які поступили до закладу, за за додержання вимог санітарного законодавства щодо їх зберігання. (Постійно).

7.2.    Своєчасно подавати заявки на продукти харчування до міського відділу освіти.

7.3.    Брати участь у складанні двотижневого перспективного меню. (Постійно).

8.     Шеф-кухарю Фрасенюк Н.І.:

8.1.    Нести відповідальність за зберігання та використання денного запасу продуктів, за повноту закладки продуктів і вихід страв, за якість і своєчасне приготування їжі, за дотримання технології приготування, за вибір та зберігання добової проби страв, за дотримання правил особистої гігієни персоналу харчоблоку, за санітарний стан приміщень харчоблоку. (Постійно).

9.     Кухарям Шепель І.В., Охріменко Н.Г., Костюченко Т.І.:

9.1.    Зберігати до вечора відходи м'яса, риби, яєць, тощо.

9.2.    Відбирати проби з казана в об’ємі порції для дітей молодшої вікової групи в чистий посуд з кришкою до видачі їжі на групи в присутності медичної сестри. Проби щодня зберігати у холодильнику  протягом доби. (Щодня).

9.3.    Видавати готові страви тільки після зняття проби медсестрою та з її дозволу, тільки в посуду з відповідним маркуванням. (Впродовж року).

9.4.    Не допускати на харчоблок по сторонніх осіб.

9.5.    За призначенням використовувати обладнання, посуд та інвентар харчоблоку. (Впродовж року).

9.6.    Якісно прибирати приміщення харчоблоку, мити посуд, відповідно до санітарних правил. (Впродовж року).

10.        Вихователям:

10.1.    Дотримуватись режиму харчування дітьми. (Постійно).

10.2.    Не садити дітей за столи до закінчення сервірування. (Протягом року).

10.3.    Приділити увагу формуванню культурно-гігієнічних навичок під час вживання їжі. (Впродовж року).

10.4.    Закріпити за кожною дитиною постійне місце за столом, розмір стола та стільця підбирати відповідно до зросту дитини. (Постійно).

10.5.    Заборонити батькам приносити у ДНЗ для частування дітей кремові тістечка, морозиво, газовані напої, шоколадні цукерки, з метою попередження захворюваності гострими кишковими інфекціями та харчовими отруєннями. (Впродовж року).

11.        Помічникам вихователів:

11.1.    Сервірувати столи відповідно до меню перед кожним прийманням їжі. (Щодня).

11.2.    Отримувати їжу на групи лише у промаркованих закритих кришками відрах і каструлях відповідно до затвердженого графіка в чистому санітарному одязі, чистими руками. (Впродовж року).

12.       Контроль  за виконанням  даного  наказу  залишаю  за  собою.

Завідуюча  ДНЗ№10.                                              Томенко  Л.М.  

 

 

 

Підготовка до зими

В літній період 2015 року працівники харчоблоку займались консервуванням овочів та фруктів для малят на зиму. Закрили компот із абрикос та вишень, які ростуть на території  ДНЗ (абрикос- 200 трьохлітрових банок, вишень - 50 трьохлітрових банок.

DSCN7179                 DSCN7180

                               DSCN7185

 

Наказ №21

від 14.08.2015року

 

«Про організацію

харчування дітей

у 2015-2016 н. році у ДНЗ№10».

На виконання «Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах" та з метою забезпечення повноцінного раціонального харчування, запобігання харчових отруєнь та виконання санітарно-гігієнічних правил і норм,

Наказую:

  1. 1. Призначити відповідальною особою за організацію харчування та виконання норм харчування медичну сестру Степаненко О.П., у разі її відсутності – комірника Вознюк Г.В.    (Впродовж року).
  2. 2.  Відповідальними за здійснення вхідного контролю за якістю продуктів харчування призначити старшу медсестру Степаненко О.П., комірника Вознюк Г.В. та шеф-кухаря Котляр А.М.      (Впродовж року).
  3. 3.  Відповідальність за зняття проб готової продукції покласти на медичну сестру Степаненко О.П., за її відсутності – комірника Вознюк Г.В.   (Впродовж року).
  4. 4. За здійснення контролю закладки продуктів до котла призначити відповідальною старшу медсестру Степаненко О.П.
  5. 5.  Старшій медсестрі Степаненко О.П.:

5.1. На кожний наступний день складати меню-розклад відповідно до наявності продуктів харчування з урахуванням примірного двотижневого меню, картотеки страв.    (Щоденно).

5.2. Під час складання меню-розкладки дотримуватись розподілу їжі за калорійністю протягом дня, орієнтовного обсягу готових продуктів для дітей різних вікових груп.  (Щоденно).

5.3. Знімати пробу страв за пів години до видачі їжі на групи в об’ємі не більше однієї порції відповідно до переліку страв, наведеному в меню-розкладі, та температур, за якої вживатиметься страва, результати зняття проби вносити до Журналу бракеражу готової продукції.      (Постійно).

5.4.Контролювати дотримання технології приготування страв кухарями, бути присутньою під час відбирання проб кухарями. (Щодня).

5.5. Контролювати виконання норм харчування у ДНЗ. Аналізувати виконання затвердженого набору продуктів щомісячно кожні 10днів, протягом року з урахуванням норм заміни продуктів за енергоцінністю. За необхідності проводити коригування харчування із зазначенням в журналі обліку виконання норм харчування. (Щомісячно).

5.6. Забезпечити розміщення завіреного завідуючою ДНЗ щоденного меню із зазначенням виходу кожної страви поруч з вікном видачі їжі з харчоблоку та в інформаційних куточках для батьків. (Щоденно).

5.7. Контролювати безпечність та якість продуктів та продовольчої сировини, які надходять до закладу, реєструвати в журналі бракеражу сирих продуктів відомість про якість продуктів, що швидко псуються.

(Впродовж року).

5.8. Бути присутньою під час контрольної зачистки свіжих овочів, результати обробки, відходи після холодної обробки або другої термічної обробки риби, м’яса зазначити у Зошиті обліку відходів.  (Щоденно).

5.9. Контролювати санітарний стан харчоблоку та груп дошкільного закладу.

(Впродовж року).

5.10. Контролювати своєчасне проходження медоглядів та санітарних мінімумів працівниками.         (Постійно).

5.11. Контролювати дотримання правил особистої гігієни персоналом, перевіряти наявність гнійничкових захворювань і гострих респіраторних інфекцій у працівників харчоблоку, про що зазначити в журналі здоров’я працівників харчоблоку.    (Щоденно).

5.12. Посилити протиепідемічні заходи щодо запобігання спалахів гострих кишкових інфекцій і харчових отруєнь.

6. Комірнику Вознюк Г.В.:

6.1. Нести повну матеріальну відповідальність за прийом, зберігання та видачу продуктів харчування та тари, а також відповідальність за якість та асортимент продуктів харчування та продовольчої сировини, які поступили до закладу, за додержання вимог санітарного законодавства щодо їх зберігання.(Постійно).

6.2. Здійснювати облік продуктів харчування та продовольчої сировини у книзі складського обліку, суворо дотримуватись умов зберігання та термінів реалізації продуктів харчування.      (Впродовж року).

6.3. Своєчасно подавати заявки на продукти харчування до міського відділу освіти.

6.4. Брати участь у складанні щоденного меню-розкладу.    (Щоденно).

7. Шеф-кухарю Котляр А.М.:

7.1. нести відповідальність за зберігання та використання денного запасу продуктів, за повноту закладки продуктів і вихід страв, за якість і своєчасне приготування їжі, за дотримання технології приготування, за відбір та зберігання добової проби страв, за дотримання правил особистої гігієни, за санітарний стан приміщень харчоблоку. (Постійно).

8. Кухарям Охріменко Н.Г., Фрасенюк Н.М., Костюченко Т.І.:

8.1. Зберігати до вечора відходи м’яса, риби, яєць тощо. (Впродовж року).

8.2. Відбирати проби з казана в об’ємі порції для дітей молодшої вікової групи в чистий посуд з кришкою, до видачі їжі на групи в присутності медичної сестри. Проби щодня зберігати на харчоблоці у холодильнику протягом доби.(Впродовж навчального року).

8.3. Видавати готові страви тільки після зняття проби медсестрою та з її дозволу, тільки в посуд з відповідним маркуванням.     (Впродовж року).

8.4. Не допускати на харчоблок по сторонніх осіб.

8.5. Лише за призначенням використовувати обладнання, посуд та інвентар харчоблоку. (Впродовж року).

8.6. Якісно прибирати приміщення харчоблоку, мити посуд, відповідно до вимог санітарних правил.Впродовж року).

9. Помічникам вихователів:

9.1. Отримувати їжу на групи лише у промаркованих закритих кришками відрах, каструлях відповідно до затвердженого графіка в чистому санітарному одязі, чистими руками.(Впродовж року).

9.2. Сервірувати столи відповідно до меню перед кожним прийманням їжі.

(Щодня).

10. Вихователям

10.1. Дотримуватись режиму харчування дітей.

10.2. Не садити дітей за столи до закінчення сервірування.

10.3. Приділяти увагу формуванню культурно-гігієнічних навичок під час вживання їжі.(Впродовж року).

10.4. Закріпити за кожною дитиною постійне місце за столом, розмір стола та стільця підбирати відповідно до зросту дитини. (Впродовж року).

10.5. Заборонити батькам приносити у ДНЗ для частування дітей кремові вироби (торти, тістечка), морозиво, газовані напої, шоколадні цукерки, з метою попередження захворюваності гострими кишковими інфекціями та харчовими отруєннями. (Впродовж року).

11. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

Завідуюча ДНЗ№10.Томенко Л.М.

 

 

 

Наказ  №22

 

від 20.08.2015року

«Про створення комісії з бракеражу

продуктів харчування

у 2015-2016 н. році».

 

З метою забезпечення повноцінного харчування, запобігання харчових отруєнь,

Наказую:

 1.      Затвердити комісію з бракеражу продуктів харчування та продовольчої сировини у складі:

голова комісії – Томенко Л.М.,завідуюча ДНЗ;

члени комісії – Степаненко О.П.,старша медсестра ДНЗ;

Котляр А.М., шеф-кухар ДНЗ;

Вознюк Г.В., комірник ДНЗ.

 

Завідуюча  ДНЗ№10. Томенко  Л.М. 

 

 

Наказ  №23

 

від 13.08.2015року

«Про посилення контролю

за виконанням заходів з профілактики

харчових отруєнь і гострих кишкових

отруєнь у ДНЗ».

Відповідно до ст..20 Закону України  «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, з метою недопущень санітарного законодавства, запобігання шлунково-кишковим, інфекційним захворюванням та масовим отруєнням у ДНЗ

наказую:

 

1. Старшій медсестрі Степаненко О.П.:

1.1. Посилити контроль за виконанням санітарно-гігієнічних правил, дотриманням особистої гігієни учасниками навчально-виховного процесу, здійсненням заходів щодо своєчасної та ефективної профілактики шлунково-кишкових, інфекційних захворювань та харчових отруєнь.(Постійно).

1.2. Не допускати випадків прийняття на роботу у ДНЗ працівників , які не пройшли медичне обстеження та санмінімум.&(Постійно).

1.3. Посилити контроль за виконанням «Інструкції з організації харчування в ДНЗ (забезпеченням товарного сусідства продуктів харчування, дотриманням вимог щодо обробки кухонного обладнання, режимом миття посуду та технологічного процесу приготування продуктів харчування).

1.4. Для проведення дезінфікування використовувати деззасоби, що внесені до державного реєстру України, з урахуванням регламентів роботи.

(Постійно).

1.5. У разі виникнення надзвичайних ситуацій негайно повідомляти про всі випадки завідувачку ДНЗ.

2. Комірнику Вознюк Г.В.:

2.1. Приймати продукти харчування і продовольчу сировину лише за наявності супровідних документів, що підтверджують їх походження, безпечність і якість-гатунок , категорію, дату виготовлення, термін реалізації та умови зберігання.

3. Кухарям Котляр А.М., Фрасенюк Н.І., Охріменко Н.Г.,Костюченко Т.І.:

3.1. Суворо дотримуватися технології температурного режиму приготування страв і не допускати скорочення часу термічної обробки продуктів.

(Постійно).

3.2. Дотримуватися  вимог санітарних правил і норм під час холодної та термічної обробки продуктів.(Постійно).

3.3. Видавати готові страви на групи лише після зняття проб відповідальною за це особою і її підпису в Журналі бракеражу готової продукції.

(Постійно).

3.4. Суворо дотримуватися правил особистої гігієни, забезпечувати належний санітарний стан приміщень харчоблоку.      (Постійно).

3.5. Контролювати роботу технологічного обладнання, своєчасно повідомляти завідуючу та завідуючого господарства про несправність обладнання.(Постійно).

4. Вихователю-методисту Калініченко Н.П.:

4.1. Посилити контроль за організацію роботи з дітьми щодо закріплення  культурно-гігієшічних  навичок, знань про здоровий спосіб життя.

5. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

Завідуюча  ДНЗ№10. Томенко  Л.М. 

 

 

з 1302

Харчування дітей до 7 років

До трьох років харчування дитини вважається перехідним. Тобто дитина поступово призвичаюється до їжі дорослої людини. Чимало батьків намагаються якнайскоріше привчити дитину до загального столу і до тих страв, які їдять самі. Але це неправильно. Травна система дитини готова до перетравлювання дорослої їжі приблизно в сім років.
Олександра Тяжка, завідувачка кафедри педіатрії № 1 Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, професор.

Режиму харчування треба дотримуватися

До трьох років дитина має харчуватися не менше чотирьох разів на день. Якщо вона просить їсти частіше, не забороняйте їй між основними прийомами їжі з'їсти яблучко, печиво або випити соку. Їжа затримується в шлунку не більше 3,5-4 годин. Якщо за цей час дитина нічого не з'їла (печиво, цукерку, сік) і досі не хоче їсти, то батьків це має насторожити. Відсутність апетиту може свідчити про знижену секреторну діяльність шлунка, відхилення в діяльності підшлункової залози, печінки, або дитині не подобається їжа, яку їй зазвичай дають на обід чи вечерю.
Найкраще на сніданок давати молочну кашу: гречану, рисову або вівсяну. Не лінуйтеся приготувати свіжу кашу зранку. Якщо ваш малюк не дуже любить молочні продукти, давайте йому на сніданок овочеве пюре (картопля, морква, бурячок, цибуля, петрушка).
Не змушуйте дитину їсти зранку, якщо вона не хоче. Можна запропонувати їй випити молочко, не концентрований трав'яний чай (з ромашки, звіробою або зелений чай) чи просто переварену водичку. Це за умови, що дитина поснідає в дитячому садочку або вдома трохи пізніше. Інакше треба вмовити дитину з'їсти кашу.
На обід щодня дитина традиційно має їсти першу, другу і третю страви. Іноді вона просить добавку супу чи борщу і мама, заохочуючи до першої страви, насипає їй подвійну порцію. Таким чином, дитина наїлася супу і не може з'їсти другу калорійнішу страву. Тому до 3 років давайте малюку не більше 150-200 мл першої страви. М'ясо краще давати лише в обід з гарніром - картоплею, капустою чи кашею. Бажано, щоб дитина щодня їла м'ясо або рибу, можна чергувати ці продукти через день. Якщо харчова алергія, не давайте їй рибу до 3 років (до цього віку імунна система дитини майже повністю дозріває і захищатиме її від алергійних проявів).
Між обідом і вечерею - полудник. Запропонуйте дитині склянку молока, кефіру або соку з печивом чи булочкою.
Якщо на сніданок була каша, то на вечерю дайте овочеве пюре, і навпаки. Увечері до пюре чи каші можна додати варене яйце, потім можна з'їсти домашній сир з кефіром.

Їжа має бути смачною і гарною

Дитина після року може відмовитися від тієї їжі, яку їй давали у перший рік життя: перетертої, несоленої. Тому не треба змішувати м'ясо з картоплею та морквою в одну масу. Їжа має виглядати апетитно і бути гарно оформленою, трошки підсоленою.

Для дитячого харчування не можна користуватися водою з-під крана, годиться вода "Старий Миргород", "Софія київська", артезіанська тощо.

Також важливо навчити дитину жувати. Ретельно перетертою їжа має бути лише до року. Після року картоплю в супі можна просто пом'яти ложкою, а моркву, буряк та інші овочі для пюре натерти на тертушку. Жувати дитина може вже тоді, коли в неї є верхні та нижні зуби, нехай навіть не всі.
Коли всі разом сідають обідати чи вечеряти, не можна давати дитині її кашу, а дорослим - іншу їжу. Це негативно впливає на її психічний розвиток. Краще погодувати дитину до того, як уся сім'я сяде до столу. Тоді вона буде вже ситою і навіть якщо з'їсть щось смажене чи копчене із загального столу, то дуже мало і це їй не зашкодить.

Ні в якому разі не годуйте дитину, коли вона плаче або в неї поганий настрій. Під час годування треба говорити лише про приємні позитивні речі. Інакше їжа не принесе користі.

Чого не варто їсти дітям

До 6-7 років дітям не рекомендують вживати спеції, приправи, кетчупи тощо.
Не треба їсти смажену та копчену їжу, краще варену або печену. Звичайно, можна дати підсмажену котлету чи картоплю, але лише зрідка. До того ж лише ледь підсмажену, але не до темного кольору.


Не давайте дитині страви з грибів до 7-8 років.

Також у раціон дитини не треба вводити консервовані продукти, якщо вони призначені не для дитячого харчування. Консерви для дитячого харчування стерилізують та пастеризують без застосування консервантів, які шкідливі для дітей. Що пізніше дитина скуштує консервовану їжу, то краще. Консерви - їжа для екстремальних ситуацій: в дорозі, поході тощо.
Не варто давати дитині до 5 років газовані напої. Це може спричинити метеоризм, подразнення шлунково-кишкового тракту.
Цукерки, шоколад та інші солодощі давайте не раніше 3-4 років, але не часто.

Що треба їсти щодня

Молочні продукти. До 3 років діти дуже швидко ростуть, і їм потрібен кальцій, який у великій кількості міститься в молочних продуктах. Тож діти 1-3 років щодня мають вживати не менше 500 мл молока і 50-100 г домашнього сиру. Після 3 років темп росту дещо зменшується, тому сир можна їсти вже через день.

Молочнокислі продукти. Кефір, ряжанка, йогурт мають бути в щоденному раціоні дитини: не менш як 200 мл. Краще купувати йогурти слабкого забарвлення, бо барвник може спричинити алергію. Навіть якісні харчові барвники є алергенами.

Соки. Після року дитині треба давати 100-150 мл соків. Їх уже не треба розводити водою. Пити соки слід не перед їдою, а між прийомами їжі. Якщо немає можливості давати дитині натуральні соки, то можна пити консервовані, призначені для дитячого харчування.

Чай. Можна пити чай з лимоном. Він має бути слабким. Але маленьким дітям бажано не пити чорного чаю.

 

DSCN0136                      DSCN0137

 

DSCN0139                     DSCN0140

 

 

 

їжа

Наказ №11

від 18.01.2015р.

«Про призначення відповідальної

особи за організацію харчування

дітей у 2015році.»

      На виконання наказу Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України  «Про порядок організації харчування дітей у навчальних закладах» від 01.06.2005р. № 242/329 та Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України від 17.04.2006р. № 298/227 та з метою покращення керівництва і контролю за якістю та ефективністю організації харчування дітей у ДНЗ,

наказую:

1.     Призначити відповідальною особою за організацію харчування дітей у ДНЗ № 10 у 2015році старшу медсестру Степаненко О.П.

2.     Регламентувати виконання покладених на відповідальну особу, а саме організацію харчування дітей обов’язків:

-    відпрацювання режиму і графіка харчування дітей;

-     ведення обліку дітей, які отримують безоплатне харчування;

-    контроль за зняття проби з готових страв безпосередньо з казана за 30 хвилин до видачі їжі кухарями;

-    участь у бракеражі готової продукції; (Постійно.)

-    надання консультативної допомоги педагогічному та технічному персоналу, який бере участь в організації харчування дітей, з питань санітарного, гігієнічного та естетичного виховання;      (Постійно.)

-    здійснення в координації з адміністрацією ДНЗ моніторингової діяльності за організацією раціонального харчування дітей:

1.1.     за виконанням норм харчування;

1.2.     за якістю продуктів, які надходять з бази;

1.3.     за технологією приготування їжі;

1.4.     за дотримання графіка видачі їжі з харчоблоку;

1.5.     за дотримання дітьми правил особистої гігієни та вихованням культурно – гігієнічних навичок під час вживання готових страв;

1.6.     за санітарно – гігієнічним станом харчоблоку;

1.7.     за дотриманням персоналом правил санітарії та особистої гігієни;

1.8.     за веденням документації; (Постійно.)

3. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.

 

Завідуюча  ДНЗ№10  Л. Томенко 

 

img src=text-align: center;

 

Наша адреса

 

 Наша адреса  

 вул. М.Грушевського, 55б

 м.Переяслав

 Київська обл.

 тел. (04567) 5-45-32 -загальний

(04567) 3-74-20 - директор

0986605525 - моб.директора

0639540324  -моб.директора

 

0962838399 - моб.вихователя - методиста

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Nov
27
2013

 

Сторінка в стадії заповнення

remont

 

   
 

Дитяча сторінка

childpage

Відгуки

vidguk

Написати   повідомлення

zavitok

Готуємось в садочок

in sad

Веб-посилання

departament
pedpresa
ostriv
min os 
koipopk 
osvita
foto
#fc3424 #5835a1 #1975f2 #0feea2 #9c7f24 #ff807c